| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | oivaltamiset | Genetiivi | oivaltamisen |
| Monikon genetiivi | oivaltamisten | Monikon genetiivi | oivaltamisien |
| Partitiivi | oivaltamista | Monikon partitiivi | oivaltamisia |
| Inessiivi | oivaltamisessa | Monikon inessiivi | oivaltamisissa |
| Elatiivi | oivaltamisesta | Monikon elatiivi | oivaltamisista |
| Illatiivi | oivaltamiseen | Monikon illatiivi | oivaltamisiin |
| Adessiivi | oivaltamisella | Monikon adessiivi | oivaltamisilla |
| Ablatiivi | oivaltamiselta | Monikon ablatiivi | oivaltamisilta |
| Allatiivi | oivaltamiselle | Monikon allatiivi | oivaltamisille |
| Essiivi | oivaltamisena | Monikon essiivi | oivaltamisina |
| Translatiivi | oivaltamiseksi | Monikon translatiivi | oivaltamisiksi |
| Monikon instruktiivi | oivaltamisin | Abessiivi | oivaltamisetta |
| Monikon abessiivi | oivaltamisitta | Monikon akkusatiivi | oivaltamiset |