| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | hajulukot | Genetiivi | hajulukon |
| Monikon genetiivi | hajulukkojen | Partitiivi | hajulukkoa |
| Monikon partitiivi | hajulukkoja | Inessiivi | hajulukossa |
| Monikon inessiivi | hajulukoissa | Elatiivi | hajulukosta |
| Monikon elatiivi | hajulukoista | Illatiivi | hajulukkoon |
| Monikon illatiivi | hajulukkoihin | Adessiivi | hajulukolla |
| Monikon adessiivi | hajulukoilla | Ablatiivi | hajulukolta |
| Monikon ablatiivi | hajulukoilta | Allatiivi | hajulukolle |
| Monikon allatiivi | hajulukoille | Essiivi | hajulukkona |
| Monikon essiivi | hajulukkoina | Translatiivi | hajulukoksi |
| Monikon translatiivi | hajulukoiksi | Monikon instruktiivi | hajulukoin |
| Abessiivi | hajulukotta | Monikon abessiivi | hajulukoitta |
| Monikon akkusatiivi | hajulukot |