| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | quiescent, dormant |
| venäjä | спящий (spjaštši) |
| Monikko | uinuvat | Monikko | uinuvani |
| Monikko | uinuvasi | Monikko | uinuvamme |
| Monikko | uinuvanne | Monikko | uinuvansa |
| Genetiivi | uinuvan | Genetiivi | uinuvani |
| Genetiivi | uinuvasi | Genetiivi | uinuvamme |
| Genetiivi | uinuvanne | Genetiivi | uinuvansa |
| Monikon genetiivi | uinuvien | Monikon genetiivi | uinuvieni |
| Monikon genetiivi | uinuviesi | Monikon genetiivi | uinuviemme |
| Monikon genetiivi | uinuvienne | Monikon genetiivi | uinuviensa |
| Partitiivi | uinuvaa | Partitiivi | uinuvaani |
| Partitiivi | uinuvaasi | Partitiivi | uinuvaamme |
| Partitiivi | uinuvaanne | Partitiivi | uinuvaansa |
| Monikon partitiivi | uinuvia | Monikon partitiivi | uinuviani |
| Monikon partitiivi | uinuviasi | Monikon partitiivi | uinuviamme |
| Monikon partitiivi | uinuvianne | Monikon partitiivi | uinuviaan |
| Monikon partitiivi | uinuviansa | Inessiivi | uinuvassa |
| Inessiivi | uinuvassani | Inessiivi | uinuvassasi |
| Inessiivi | uinuvassamme | Inessiivi | uinuvassanne |
| Inessiivi | uinuvassaan | Inessiivi | uinuvassansa |
| Monikon inessiivi | uinuvissa | Monikon inessiivi | uinuvissani |
| Monikon inessiivi | uinuvissasi | Monikon inessiivi | uinuvissamme |
| Monikon inessiivi | uinuvissanne | Monikon inessiivi | uinuvissaan |
| Monikon inessiivi | uinuvissansa | Elatiivi | uinuvasta |
| Elatiivi | uinuvastani | Elatiivi | uinuvastasi |
| Elatiivi | uinuvastamme | Elatiivi | uinuvastanne |
| Elatiivi | uinuvastaan | Elatiivi | uinuvastansa |
| Monikon elatiivi | uinuvista | Monikon elatiivi | uinuvistani |
| Monikon elatiivi | uinuvistasi | Monikon elatiivi | uinuvistamme |
| Monikon elatiivi | uinuvistanne | Monikon elatiivi | uinuvistaan |
| Monikon elatiivi | uinuvistansa | Illatiivi | uinuvaan |
| Illatiivi | uinuvaani | Illatiivi | uinuvaasi |
| Illatiivi | uinuvaamme | Illatiivi | uinuvaanne |
| Illatiivi | uinuvaansa | Monikon illatiivi | uinuviin |
| Monikon illatiivi | uinuviini | Monikon illatiivi | uinuviisi |
| Monikon illatiivi | uinuviimme | Monikon illatiivi | uinuviinne |
| Monikon illatiivi | uinuviinsa | Adessiivi | uinuvalla |
| Adessiivi | uinuvallani | Adessiivi | uinuvallasi |
| Adessiivi | uinuvallamme | Adessiivi | uinuvallanne |
| Adessiivi | uinuvallaan | Adessiivi | uinuvallansa |
| Monikon adessiivi | uinuvilla | Monikon adessiivi | uinuvillani |
| Monikon adessiivi | uinuvillasi | Monikon adessiivi | uinuvillamme |
| Monikon adessiivi | uinuvillanne | Monikon adessiivi | uinuvillaan |
| Monikon adessiivi | uinuvillansa | Ablatiivi | uinuvalta |
| Ablatiivi | uinuvaltani | Ablatiivi | uinuvaltasi |
| Ablatiivi | uinuvaltamme | Ablatiivi | uinuvaltanne |
| Ablatiivi | uinuvaltaan | Ablatiivi | uinuvaltansa |
| Monikon ablatiivi | uinuvilta | Monikon ablatiivi | uinuviltani |
| Monikon ablatiivi | uinuviltasi | Monikon ablatiivi | uinuviltamme |
| Monikon ablatiivi | uinuviltanne | Monikon ablatiivi | uinuviltaan |
| Monikon ablatiivi | uinuviltansa | Allatiivi | uinuvalle |
| Allatiivi | uinuvalleni | Allatiivi | uinuvallesi |
| Allatiivi | uinuvallemme | Allatiivi | uinuvallenne |
| Allatiivi | uinuvalleen | Allatiivi | uinuvallensa |
| Monikon allatiivi | uinuville | Monikon allatiivi | uinuvilleni |
| Monikon allatiivi | uinuvillesi | Monikon allatiivi | uinuvillemme |
| Monikon allatiivi | uinuvillenne | Monikon allatiivi | uinuvilleen |
| Monikon allatiivi | uinuvillensa | Essiivi | uinuvana |
| Essiivi | uinuvanani | Essiivi | uinuvanasi |
| Essiivi | uinuvanamme | Essiivi | uinuvananne |
| Essiivi | uinuvanaan | Essiivi | uinuvanansa |
| Monikon essiivi | uinuvina | Monikon essiivi | uinuvinani |
| Monikon essiivi | uinuvinasi | Monikon essiivi | uinuvinamme |
| Monikon essiivi | uinuvinanne | Monikon essiivi | uinuvinaan |
| Monikon essiivi | uinuvinansa | Translatiivi | uinuvaksi |
| Translatiivi | uinuvakseni | Translatiivi | uinuvaksesi |
| Translatiivi | uinuvaksemme | Translatiivi | uinuvaksenne |
| Translatiivi | uinuvakseen | Translatiivi | uinuvaksensa |
| Monikon translatiivi | uinuviksi | Monikon translatiivi | uinuvikseni |
| Monikon translatiivi | uinuviksesi | Monikon translatiivi | uinuviksemme |
| Monikon translatiivi | uinuviksenne | Monikon translatiivi | uinuvikseen |
| Monikon translatiivi | uinuviksensa | Monikon instruktiivi | uinuvin |
| Abessiivi | uinuvatta | Abessiivi | uinuvattani |
| Abessiivi | uinuvattasi | Abessiivi | uinuvattamme |
| Abessiivi | uinuvattanne | Abessiivi | uinuvattaan |
| Abessiivi | uinuvattansa | Monikon abessiivi | uinuvitta |
| Monikon abessiivi | uinuvittani | Monikon abessiivi | uinuvittasi |
| Monikon abessiivi | uinuvittamme | Monikon abessiivi | uinuvittanne |
| Monikon abessiivi | uinuvittaan | Monikon abessiivi | uinuvittansa |
| Monikon komitatiivi | uinuvine | Monikon komitatiivi | uinuvineni |
| Monikon komitatiivi | uinuvinesi | Monikon komitatiivi | uinuvinemme |
| Monikon komitatiivi | uinuvinenne | Monikon komitatiivi | uinuvineen |
| Monikon komitatiivi | uinuvinensa | Monikon akkusatiivi | uinuvat |
| Monikon akkusatiivi | uinuvani | Monikon akkusatiivi | uinuvasi |
| Monikon akkusatiivi | uinuvamme | Monikon akkusatiivi | uinuvanne |
| Monikon akkusatiivi | uinuvansa | Akkusatiivi | uinuvani |
| Akkusatiivi | uinuvasi | Akkusatiivi | uinuvamme |
| Akkusatiivi | uinuvanne | Akkusatiivi | uinuvansa |