Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkovaativaisetMonikkovaativaiseni
MonikkovaativaisesiMonikkovaativaisemme
MonikkovaativaisenneMonikkovaativaisensa
GenetiivivaativaisenGenetiivivaativaiseni
GenetiivivaativaisesiGenetiivivaativaisemme
GenetiivivaativaisenneGenetiivivaativaisensa
Monikon genetiivivaativaistenMonikon genetiivivaativaisien
Monikon genetiivivaativaisteniMonikon genetiivivaativaisieni
Monikon genetiivivaativaistesiMonikon genetiivivaativaisiesi
Monikon genetiivivaativaistemmeMonikon genetiivivaativaisiemme
Monikon genetiivivaativaistenneMonikon genetiivivaativaisienne
Monikon genetiivivaativaistensaMonikon genetiivivaativaisiensa
PartitiivivaativaistaPartitiivivaativaistani
PartitiivivaativaistasiPartitiivivaativaistamme
PartitiivivaativaistannePartitiivivaativaistaan
PartitiivivaativaistansaMonikon partitiivivaativaisia
Monikon partitiivivaativaisianiMonikon partitiivivaativaisiasi
Monikon partitiivivaativaisiammeMonikon partitiivivaativaisianne
Monikon partitiivivaativaisiaanMonikon partitiivivaativaisiansa
InessiivivaativaisessaInessiivivaativaisessani
InessiivivaativaisessasiInessiivivaativaisessamme
InessiivivaativaisessanneInessiivivaativaisessaan
InessiivivaativaisessansaMonikon inessiivivaativaisissa
Monikon inessiivivaativaisissaniMonikon inessiivivaativaisissasi
Monikon inessiivivaativaisissammeMonikon inessiivivaativaisissanne
Monikon inessiivivaativaisissaanMonikon inessiivivaativaisissansa
ElatiivivaativaisestaElatiivivaativaisestani
ElatiivivaativaisestasiElatiivivaativaisestamme
ElatiivivaativaisestanneElatiivivaativaisestaan
ElatiivivaativaisestansaMonikon elatiivivaativaisista
Monikon elatiivivaativaisistaniMonikon elatiivivaativaisistasi
Monikon elatiivivaativaisistammeMonikon elatiivivaativaisistanne
Monikon elatiivivaativaisistaanMonikon elatiivivaativaisistansa
IllatiivivaativaiseenIllatiivivaativaiseeni
IllatiivivaativaiseesiIllatiivivaativaiseemme
IllatiivivaativaiseenneIllatiivivaativaiseensa
Monikon illatiivivaativaisiinMonikon illatiivivaativaisiini
Monikon illatiivivaativaisiisiMonikon illatiivivaativaisiimme
Monikon illatiivivaativaisiinneMonikon illatiivivaativaisiinsa
AdessiivivaativaisellaAdessiivivaativaisellani
AdessiivivaativaisellasiAdessiivivaativaisellamme
AdessiivivaativaisellanneAdessiivivaativaisellaan
AdessiivivaativaisellansaMonikon adessiivivaativaisilla
Monikon adessiivivaativaisillaniMonikon adessiivivaativaisillasi
Monikon adessiivivaativaisillammeMonikon adessiivivaativaisillanne
Monikon adessiivivaativaisillaanMonikon adessiivivaativaisillansa
AblatiivivaativaiseltaAblatiivivaativaiseltani
AblatiivivaativaiseltasiAblatiivivaativaiseltamme
AblatiivivaativaiseltanneAblatiivivaativaiseltaan
AblatiivivaativaiseltansaMonikon ablatiivivaativaisilta
Monikon ablatiivivaativaisiltaniMonikon ablatiivivaativaisiltasi
Monikon ablatiivivaativaisiltammeMonikon ablatiivivaativaisiltanne
Monikon ablatiivivaativaisiltaanMonikon ablatiivivaativaisiltansa
AllatiivivaativaiselleAllatiivivaativaiselleni
AllatiivivaativaisellesiAllatiivivaativaisellemme
AllatiivivaativaisellenneAllatiivivaativaiselleen
AllatiivivaativaisellensaMonikon allatiivivaativaisille
Monikon allatiivivaativaisilleniMonikon allatiivivaativaisillesi
Monikon allatiivivaativaisillemmeMonikon allatiivivaativaisillenne
Monikon allatiivivaativaisilleenMonikon allatiivivaativaisillensa
EssiivivaativaisenaEssiivivaativaisenani
EssiivivaativaisenasiEssiivivaativaisenamme
EssiivivaativaisenanneEssiivivaativaisenaan
EssiivivaativaisenansaMonikon essiivivaativaisina
Monikon essiivivaativaisinaniMonikon essiivivaativaisinasi
Monikon essiivivaativaisinammeMonikon essiivivaativaisinanne
Monikon essiivivaativaisinaanMonikon essiivivaativaisinansa
TranslatiivivaativaiseksiTranslatiivivaativaisekseni
TranslatiivivaativaiseksesiTranslatiivivaativaiseksemme
TranslatiivivaativaiseksenneTranslatiivivaativaisekseen
TranslatiivivaativaiseksensaMonikon translatiivivaativaisiksi
Monikon translatiivivaativaisikseniMonikon translatiivivaativaisiksesi
Monikon translatiivivaativaisiksemmeMonikon translatiivivaativaisiksenne
Monikon translatiivivaativaisikseenMonikon translatiivivaativaisiksensa
Monikon instruktiivivaativaisinAbessiivivaativaisetta
AbessiivivaativaisettaniAbessiivivaativaisettasi
AbessiivivaativaisettammeAbessiivivaativaisettanne
AbessiivivaativaisettaanAbessiivivaativaisettansa
Monikon abessiivivaativaisittaMonikon abessiivivaativaisittani
Monikon abessiivivaativaisittasiMonikon abessiivivaativaisittamme
Monikon abessiivivaativaisittanneMonikon abessiivivaativaisittaan
Monikon abessiivivaativaisittansaMonikon komitatiivivaativaisine
Monikon komitatiivivaativaisineniMonikon komitatiivivaativaisinesi
Monikon komitatiivivaativaisinemmeMonikon komitatiivivaativaisinenne
Monikon komitatiivivaativaisineenMonikon komitatiivivaativaisinensa
Monikon akkusatiivivaativaisetMonikon akkusatiivivaativaiseni
Monikon akkusatiivivaativaisesiMonikon akkusatiivivaativaisemme
Monikon akkusatiivivaativaisenneMonikon akkusatiivivaativaisensa
AkkusatiivivaativaiseniAkkusatiivivaativaisesi
AkkusatiivivaativaisemmeAkkusatiivivaativaisenne
Akkusatiivivaativaisensa