| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | termiinit | Genetiivi | termiinin |
| Monikon genetiivi | termiinien | Monikon genetiivi | termiineiden |
| Monikon genetiivi | termiineitten | Partitiivi | termiiniä |
| Monikon partitiivi | termiineitä | Monikon partitiivi | termiinejä |
| Inessiivi | termiinissä | Monikon inessiivi | termiineissä |
| Elatiivi | termiinistä | Monikon elatiivi | termiineistä |
| Illatiivi | termiiniin | Monikon illatiivi | termiineihin |
| Adessiivi | termiinillä | Monikon adessiivi | termiineillä |
| Ablatiivi | termiiniltä | Monikon ablatiivi | termiineiltä |
| Allatiivi | termiinille | Monikon allatiivi | termiineille |
| Essiivi | termiininä | Monikon essiivi | termiineinä |
| Translatiivi | termiiniksi | Monikon translatiivi | termiineiksi |
| Monikon instruktiivi | termiinein | Abessiivi | termiinittä |
| Monikon abessiivi | termiineittä | Monikon akkusatiivi | termiinit |