| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| 2. | ||
| Monikko | suoneniskennät | Genetiivi | suoneniskennän |
| Monikon genetiivi | suoneniskentöjen | Partitiivi | suoneniskentää |
| Monikon partitiivi | suoneniskentöjä | Inessiivi | suoneniskennässä |
| Monikon inessiivi | suoneniskennöissä | Elatiivi | suoneniskennästä |
| Monikon elatiivi | suoneniskennöistä | Illatiivi | suoneniskentään |
| Monikon illatiivi | suoneniskentöihin | Adessiivi | suoneniskennällä |
| Monikon adessiivi | suoneniskennöillä | Ablatiivi | suoneniskennältä |
| Monikon ablatiivi | suoneniskennöiltä | Allatiivi | suoneniskennälle |
| Monikon allatiivi | suoneniskennöille | Essiivi | suoneniskentänä |
| Monikon essiivi | suoneniskentöinä | Translatiivi | suoneniskennäksi |
| Monikon translatiivi | suoneniskennöiksi | Monikon instruktiivi | suoneniskennöin |
| Abessiivi | suoneniskennättä | Monikon abessiivi | suoneniskennöittä |
| Monikon akkusatiivi | suoneniskennät |