Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
  • ÄäntäminenUS
3.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa on sekasortoa; kaoottinen

Taivutusmuodot

MonikkosekasortoisetMonikkosekasortoiseni
MonikkosekasortoisesiMonikkosekasortoisemme
MonikkosekasortoisenneMonikkosekasortoisensa
GenetiivisekasortoisenGenetiivisekasortoiseni
GenetiivisekasortoisesiGenetiivisekasortoisemme
GenetiivisekasortoisenneGenetiivisekasortoisensa
Monikon genetiivisekasortoistenMonikon genetiivisekasortoisien
Monikon genetiivisekasortoisteniMonikon genetiivisekasortoisieni
Monikon genetiivisekasortoistesiMonikon genetiivisekasortoisiesi
Monikon genetiivisekasortoistemmeMonikon genetiivisekasortoisiemme
Monikon genetiivisekasortoistenneMonikon genetiivisekasortoisienne
Monikon genetiivisekasortoistensaMonikon genetiivisekasortoisiensa
PartitiivisekasortoistaPartitiivisekasortoistani
PartitiivisekasortoistasiPartitiivisekasortoistamme
PartitiivisekasortoistannePartitiivisekasortoistaan
PartitiivisekasortoistansaMonikon partitiivisekasortoisia
Monikon partitiivisekasortoisianiMonikon partitiivisekasortoisiasi
Monikon partitiivisekasortoisiammeMonikon partitiivisekasortoisianne
Monikon partitiivisekasortoisiaanMonikon partitiivisekasortoisiansa
InessiivisekasortoisessaInessiivisekasortoisessani
InessiivisekasortoisessasiInessiivisekasortoisessamme
InessiivisekasortoisessanneInessiivisekasortoisessaan
InessiivisekasortoisessansaMonikon inessiivisekasortoisissa
Monikon inessiivisekasortoisissaniMonikon inessiivisekasortoisissasi
Monikon inessiivisekasortoisissammeMonikon inessiivisekasortoisissanne
Monikon inessiivisekasortoisissaanMonikon inessiivisekasortoisissansa
ElatiivisekasortoisestaElatiivisekasortoisestani
ElatiivisekasortoisestasiElatiivisekasortoisestamme
ElatiivisekasortoisestanneElatiivisekasortoisestaan
ElatiivisekasortoisestansaMonikon elatiivisekasortoisista
Monikon elatiivisekasortoisistaniMonikon elatiivisekasortoisistasi
Monikon elatiivisekasortoisistammeMonikon elatiivisekasortoisistanne
Monikon elatiivisekasortoisistaanMonikon elatiivisekasortoisistansa
IllatiivisekasortoiseenIllatiivisekasortoiseeni
IllatiivisekasortoiseesiIllatiivisekasortoiseemme
IllatiivisekasortoiseenneIllatiivisekasortoiseensa
Monikon illatiivisekasortoisiinMonikon illatiivisekasortoisiini
Monikon illatiivisekasortoisiisiMonikon illatiivisekasortoisiimme
Monikon illatiivisekasortoisiinneMonikon illatiivisekasortoisiinsa
AdessiivisekasortoisellaAdessiivisekasortoisellani
AdessiivisekasortoisellasiAdessiivisekasortoisellamme
AdessiivisekasortoisellanneAdessiivisekasortoisellaan
AdessiivisekasortoisellansaMonikon adessiivisekasortoisilla
Monikon adessiivisekasortoisillaniMonikon adessiivisekasortoisillasi
Monikon adessiivisekasortoisillammeMonikon adessiivisekasortoisillanne
Monikon adessiivisekasortoisillaanMonikon adessiivisekasortoisillansa
AblatiivisekasortoiseltaAblatiivisekasortoiseltani
AblatiivisekasortoiseltasiAblatiivisekasortoiseltamme
AblatiivisekasortoiseltanneAblatiivisekasortoiseltaan
AblatiivisekasortoiseltansaMonikon ablatiivisekasortoisilta
Monikon ablatiivisekasortoisiltaniMonikon ablatiivisekasortoisiltasi
Monikon ablatiivisekasortoisiltammeMonikon ablatiivisekasortoisiltanne
Monikon ablatiivisekasortoisiltaanMonikon ablatiivisekasortoisiltansa
AllatiivisekasortoiselleAllatiivisekasortoiselleni
AllatiivisekasortoisellesiAllatiivisekasortoisellemme
AllatiivisekasortoisellenneAllatiivisekasortoiselleen
AllatiivisekasortoisellensaMonikon allatiivisekasortoisille
Monikon allatiivisekasortoisilleniMonikon allatiivisekasortoisillesi
Monikon allatiivisekasortoisillemmeMonikon allatiivisekasortoisillenne
Monikon allatiivisekasortoisilleenMonikon allatiivisekasortoisillensa
EssiivisekasortoisenaEssiivisekasortoisenani
EssiivisekasortoisenasiEssiivisekasortoisenamme
EssiivisekasortoisenanneEssiivisekasortoisenaan
EssiivisekasortoisenansaMonikon essiivisekasortoisina
Monikon essiivisekasortoisinaniMonikon essiivisekasortoisinasi
Monikon essiivisekasortoisinammeMonikon essiivisekasortoisinanne
Monikon essiivisekasortoisinaanMonikon essiivisekasortoisinansa
TranslatiivisekasortoiseksiTranslatiivisekasortoisekseni
TranslatiivisekasortoiseksesiTranslatiivisekasortoiseksemme
TranslatiivisekasortoiseksenneTranslatiivisekasortoisekseen
TranslatiivisekasortoiseksensaMonikon translatiivisekasortoisiksi
Monikon translatiivisekasortoisikseniMonikon translatiivisekasortoisiksesi
Monikon translatiivisekasortoisiksemmeMonikon translatiivisekasortoisiksenne
Monikon translatiivisekasortoisikseenMonikon translatiivisekasortoisiksensa
Monikon instruktiivisekasortoisinAbessiivisekasortoisetta
AbessiivisekasortoisettaniAbessiivisekasortoisettasi
AbessiivisekasortoisettammeAbessiivisekasortoisettanne
AbessiivisekasortoisettaanAbessiivisekasortoisettansa
Monikon abessiivisekasortoisittaMonikon abessiivisekasortoisittani
Monikon abessiivisekasortoisittasiMonikon abessiivisekasortoisittamme
Monikon abessiivisekasortoisittanneMonikon abessiivisekasortoisittaan
Monikon abessiivisekasortoisittansaMonikon komitatiivisekasortoisine
Monikon komitatiivisekasortoisineniMonikon komitatiivisekasortoisinesi
Monikon komitatiivisekasortoisinemmeMonikon komitatiivisekasortoisinenne
Monikon komitatiivisekasortoisineenMonikon komitatiivisekasortoisinensa
KomparatiivisekasortoisempiSuperlatiivisekasortoisin
Monikon akkusatiivisekasortoisetMonikon akkusatiivisekasortoiseni
Monikon akkusatiivisekasortoisesiMonikon akkusatiivisekasortoisemme
Monikon akkusatiivisekasortoisenneMonikon akkusatiivisekasortoisensa
AkkusatiivisekasortoiseniAkkusatiivisekasortoisesi
AkkusatiivisekasortoisemmeAkkusatiivisekasortoisenne
Akkusatiivisekasortoisensa

Luokat