| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | muovailut | Genetiivi | muovailun |
| Monikon genetiivi | muovailujen | Monikon genetiivi | muovailuiden |
| Monikon genetiivi | muovailuitten | Partitiivi | muovailua |
| Monikon partitiivi | muovailuja | Monikon partitiivi | muovailuita |
| Inessiivi | muovailussa | Monikon inessiivi | muovailuissa |
| Elatiivi | muovailusta | Monikon elatiivi | muovailuista |
| Illatiivi | muovailuun | Monikon illatiivi | muovailuihin |
| Adessiivi | muovailulla | Monikon adessiivi | muovailuilla |
| Ablatiivi | muovailulta | Monikon ablatiivi | muovailuilta |
| Allatiivi | muovailulle | Monikon allatiivi | muovailuille |
| Essiivi | muovailuna | Monikon essiivi | muovailuina |
| Translatiivi | muovailuksi | Monikon translatiivi | muovailuiksi |
| Monikon instruktiivi | muovailuin | Abessiivi | muovailutta |
| Monikon abessiivi | muovailuitta | Monikon akkusatiivi | muovailut |