| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | käynnistimet | Genetiivi | käynnistimen |
| Monikon genetiivi | käynnistimien | Monikon genetiivi | käynnistinten |
| Partitiivi | käynnistintä | Monikon partitiivi | käynnistimiä |
| Inessiivi | käynnistimessä | Monikon inessiivi | käynnistimissä |
| Elatiivi | käynnistimestä | Monikon elatiivi | käynnistimistä |
| Illatiivi | käynnistimeen | Monikon illatiivi | käynnistimiin |
| Adessiivi | käynnistimellä | Monikon adessiivi | käynnistimillä |
| Ablatiivi | käynnistimeltä | Monikon ablatiivi | käynnistimiltä |
| Allatiivi | käynnistimelle | Monikon allatiivi | käynnistimille |
| Essiivi | käynnistimenä | Monikon essiivi | käynnistiminä |
| Translatiivi | käynnistimeksi | Monikon translatiivi | käynnistimiksi |
| Monikon instruktiivi | käynnistimin | Abessiivi | käynnistimettä |
| Monikon abessiivi | käynnistimittä | Monikon akkusatiivi | käynnistimet |