| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | töyssyiset | Monikko | töyssyiseni |
| Monikko | töyssyisesi | Monikko | töyssyisemme |
| Monikko | töyssyisenne | Monikko | töyssyisensä |
| Genetiivi | töyssyisen | Genetiivi | töyssyiseni |
| Genetiivi | töyssyisesi | Genetiivi | töyssyisemme |
| Genetiivi | töyssyisenne | Genetiivi | töyssyisensä |
| Monikon genetiivi | töyssyisten | Monikon genetiivi | töyssyisien |
| Monikon genetiivi | töyssyisteni | Monikon genetiivi | töyssyisieni |
| Monikon genetiivi | töyssyistesi | Monikon genetiivi | töyssyisiesi |
| Monikon genetiivi | töyssyistemme | Monikon genetiivi | töyssyisiemme |
| Monikon genetiivi | töyssyistenne | Monikon genetiivi | töyssyisienne |
| Monikon genetiivi | töyssyistensä | Monikon genetiivi | töyssyisiensä |
| Partitiivi | töyssyistä | Partitiivi | töyssyistäni |
| Partitiivi | töyssyistäsi | Partitiivi | töyssyistämme |
| Partitiivi | töyssyistänne | Partitiivi | töyssyistään |
| Partitiivi | töyssyistänsä | Monikon partitiivi | töyssyisiä |
| Monikon partitiivi | töyssyisiäni | Monikon partitiivi | töyssyisiäsi |
| Monikon partitiivi | töyssyisiämme | Monikon partitiivi | töyssyisiänne |
| Monikon partitiivi | töyssyisiään | Monikon partitiivi | töyssyisiänsä |
| Inessiivi | töyssyisessä | Inessiivi | töyssyisessäni |
| Inessiivi | töyssyisessäsi | Inessiivi | töyssyisessämme |
| Inessiivi | töyssyisessänne | Inessiivi | töyssyisessään |
| Inessiivi | töyssyisessänsä | Monikon inessiivi | töyssyisissä |
| Monikon inessiivi | töyssyisissäni | Monikon inessiivi | töyssyisissäsi |
| Monikon inessiivi | töyssyisissämme | Monikon inessiivi | töyssyisissänne |
| Monikon inessiivi | töyssyisissään | Monikon inessiivi | töyssyisissänsä |
| Elatiivi | töyssyisestä | Elatiivi | töyssyisestäni |
| Elatiivi | töyssyisestäsi | Elatiivi | töyssyisestämme |
| Elatiivi | töyssyisestänne | Elatiivi | töyssyisestään |
| Elatiivi | töyssyisestänsä | Monikon elatiivi | töyssyisistä |
| Monikon elatiivi | töyssyisistäni | Monikon elatiivi | töyssyisistäsi |
| Monikon elatiivi | töyssyisistämme | Monikon elatiivi | töyssyisistänne |
| Monikon elatiivi | töyssyisistään | Monikon elatiivi | töyssyisistänsä |
| Illatiivi | töyssyiseen | Illatiivi | töyssyiseeni |
| Illatiivi | töyssyiseesi | Illatiivi | töyssyiseemme |
| Illatiivi | töyssyiseenne | Illatiivi | töyssyiseensä |
| Monikon illatiivi | töyssyisiin | Monikon illatiivi | töyssyisiini |
| Monikon illatiivi | töyssyisiisi | Monikon illatiivi | töyssyisiimme |
| Monikon illatiivi | töyssyisiinne | Monikon illatiivi | töyssyisiinsä |
| Adessiivi | töyssyisellä | Adessiivi | töyssyiselläni |
| Adessiivi | töyssyiselläsi | Adessiivi | töyssyisellämme |
| Adessiivi | töyssyisellänne | Adessiivi | töyssyisellään |
| Adessiivi | töyssyisellänsä | Monikon adessiivi | töyssyisillä |
| Monikon adessiivi | töyssyisilläni | Monikon adessiivi | töyssyisilläsi |
| Monikon adessiivi | töyssyisillämme | Monikon adessiivi | töyssyisillänne |
| Monikon adessiivi | töyssyisillään | Monikon adessiivi | töyssyisillänsä |
| Ablatiivi | töyssyiseltä | Ablatiivi | töyssyiseltäni |
| Ablatiivi | töyssyiseltäsi | Ablatiivi | töyssyiseltämme |
| Ablatiivi | töyssyiseltänne | Ablatiivi | töyssyiseltään |
| Ablatiivi | töyssyiseltänsä | Monikon ablatiivi | töyssyisiltä |
| Monikon ablatiivi | töyssyisiltäni | Monikon ablatiivi | töyssyisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | töyssyisiltämme | Monikon ablatiivi | töyssyisiltänne |
| Monikon ablatiivi | töyssyisiltään | Monikon ablatiivi | töyssyisiltänsä |
| Allatiivi | töyssyiselle | Allatiivi | töyssyiselleni |
| Allatiivi | töyssyisellesi | Allatiivi | töyssyisellemme |
| Allatiivi | töyssyisellenne | Allatiivi | töyssyiselleen |
| Allatiivi | töyssyisellensä | Monikon allatiivi | töyssyisille |
| Monikon allatiivi | töyssyisilleni | Monikon allatiivi | töyssyisillesi |
| Monikon allatiivi | töyssyisillemme | Monikon allatiivi | töyssyisillenne |
| Monikon allatiivi | töyssyisilleen | Monikon allatiivi | töyssyisillensä |
| Essiivi | töyssyisenä | Essiivi | töyssyisenäni |
| Essiivi | töyssyisenäsi | Essiivi | töyssyisenämme |
| Essiivi | töyssyisenänne | Essiivi | töyssyisenään |
| Essiivi | töyssyisenänsä | Monikon essiivi | töyssyisinä |
| Monikon essiivi | töyssyisinäni | Monikon essiivi | töyssyisinäsi |
| Monikon essiivi | töyssyisinämme | Monikon essiivi | töyssyisinänne |
| Monikon essiivi | töyssyisinään | Monikon essiivi | töyssyisinänsä |
| Translatiivi | töyssyiseksi | Translatiivi | töyssyisekseni |
| Translatiivi | töyssyiseksesi | Translatiivi | töyssyiseksemme |
| Translatiivi | töyssyiseksenne | Translatiivi | töyssyisekseen |
| Translatiivi | töyssyiseksensä | Monikon translatiivi | töyssyisiksi |
| Monikon translatiivi | töyssyisikseni | Monikon translatiivi | töyssyisiksesi |
| Monikon translatiivi | töyssyisiksemme | Monikon translatiivi | töyssyisiksenne |
| Monikon translatiivi | töyssyisikseen | Monikon translatiivi | töyssyisiksensä |
| Monikon instruktiivi | töyssyisin | Abessiivi | töyssyisettä |
| Abessiivi | töyssyisettäni | Abessiivi | töyssyisettäsi |
| Abessiivi | töyssyisettämme | Abessiivi | töyssyisettänne |
| Abessiivi | töyssyisettään | Abessiivi | töyssyisettänsä |
| Monikon abessiivi | töyssyisittä | Monikon abessiivi | töyssyisittäni |
| Monikon abessiivi | töyssyisittäsi | Monikon abessiivi | töyssyisittämme |
| Monikon abessiivi | töyssyisittänne | Monikon abessiivi | töyssyisittään |
| Monikon abessiivi | töyssyisittänsä | Monikon komitatiivi | töyssyisine |
| Monikon komitatiivi | töyssyisineni | Monikon komitatiivi | töyssyisinesi |
| Monikon komitatiivi | töyssyisinemme | Monikon komitatiivi | töyssyisinenne |
| Monikon komitatiivi | töyssyisineen | Monikon komitatiivi | töyssyisinensä |
| Monikon akkusatiivi | töyssyiset | Monikon akkusatiivi | töyssyiseni |
| Monikon akkusatiivi | töyssyisesi | Monikon akkusatiivi | töyssyisemme |
| Monikon akkusatiivi | töyssyisenne | Monikon akkusatiivi | töyssyisensä |
| Akkusatiivi | töyssyiseni | Akkusatiivi | töyssyisesi |
| Akkusatiivi | töyssyisemme | Akkusatiivi | töyssyisenne |
| Akkusatiivi | töyssyisensä |