| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | potrat | Monikko | potrani |
| Monikko | potrasi | Monikko | potramme |
| Monikko | potranne | Monikko | potransa |
| Genetiivi | potran | Genetiivi | potrani |
| Genetiivi | potrasi | Genetiivi | potramme |
| Genetiivi | potranne | Genetiivi | potransa |
| Monikon genetiivi | potrien | Monikon genetiivi | potrieni |
| Monikon genetiivi | potriesi | Monikon genetiivi | potriemme |
| Monikon genetiivi | potrienne | Monikon genetiivi | potriensa |
| Partitiivi | potraa | Partitiivi | potraani |
| Partitiivi | potraasi | Partitiivi | potraamme |
| Partitiivi | potraanne | Partitiivi | potraansa |
| Monikon partitiivi | potria | Monikon partitiivi | potriani |
| Monikon partitiivi | potriasi | Monikon partitiivi | potriamme |
| Monikon partitiivi | potrianne | Monikon partitiivi | potriaan |
| Monikon partitiivi | potriansa | Inessiivi | potrassa |
| Inessiivi | potrassani | Inessiivi | potrassasi |
| Inessiivi | potrassamme | Inessiivi | potrassanne |
| Inessiivi | potrassaan | Inessiivi | potrassansa |
| Monikon inessiivi | potrissa | Monikon inessiivi | potrissani |
| Monikon inessiivi | potrissasi | Monikon inessiivi | potrissamme |
| Monikon inessiivi | potrissanne | Monikon inessiivi | potrissaan |
| Monikon inessiivi | potrissansa | Elatiivi | potrasta |
| Elatiivi | potrastani | Elatiivi | potrastasi |
| Elatiivi | potrastamme | Elatiivi | potrastanne |
| Elatiivi | potrastaan | Elatiivi | potrastansa |
| Monikon elatiivi | potrista | Monikon elatiivi | potristani |
| Monikon elatiivi | potristasi | Monikon elatiivi | potristamme |
| Monikon elatiivi | potristanne | Monikon elatiivi | potristaan |
| Monikon elatiivi | potristansa | Illatiivi | potraan |
| Illatiivi | potraani | Illatiivi | potraasi |
| Illatiivi | potraamme | Illatiivi | potraanne |
| Illatiivi | potraansa | Monikon illatiivi | potriin |
| Monikon illatiivi | potriini | Monikon illatiivi | potriisi |
| Monikon illatiivi | potriimme | Monikon illatiivi | potriinne |
| Monikon illatiivi | potriinsa | Adessiivi | potralla |
| Adessiivi | potrallani | Adessiivi | potrallasi |
| Adessiivi | potrallamme | Adessiivi | potrallanne |
| Adessiivi | potrallaan | Adessiivi | potrallansa |
| Monikon adessiivi | potrilla | Monikon adessiivi | potrillani |
| Monikon adessiivi | potrillasi | Monikon adessiivi | potrillamme |
| Monikon adessiivi | potrillanne | Monikon adessiivi | potrillaan |
| Monikon adessiivi | potrillansa | Ablatiivi | potralta |
| Ablatiivi | potraltani | Ablatiivi | potraltasi |
| Ablatiivi | potraltamme | Ablatiivi | potraltanne |
| Ablatiivi | potraltaan | Ablatiivi | potraltansa |
| Monikon ablatiivi | potrilta | Monikon ablatiivi | potriltani |
| Monikon ablatiivi | potriltasi | Monikon ablatiivi | potriltamme |
| Monikon ablatiivi | potriltanne | Monikon ablatiivi | potriltaan |
| Monikon ablatiivi | potriltansa | Allatiivi | potralle |
| Allatiivi | potralleni | Allatiivi | potrallesi |
| Allatiivi | potrallemme | Allatiivi | potrallenne |
| Allatiivi | potralleen | Allatiivi | potrallensa |
| Monikon allatiivi | potrille | Monikon allatiivi | potrilleni |
| Monikon allatiivi | potrillesi | Monikon allatiivi | potrillemme |
| Monikon allatiivi | potrillenne | Monikon allatiivi | potrilleen |
| Monikon allatiivi | potrillensa | Essiivi | potrana |
| Essiivi | potranani | Essiivi | potranasi |
| Essiivi | potranamme | Essiivi | potrananne |
| Essiivi | potranaan | Essiivi | potranansa |
| Monikon essiivi | potrina | Monikon essiivi | potrinani |
| Monikon essiivi | potrinasi | Monikon essiivi | potrinamme |
| Monikon essiivi | potrinanne | Monikon essiivi | potrinaan |
| Monikon essiivi | potrinansa | Translatiivi | potraksi |
| Translatiivi | potrakseni | Translatiivi | potraksesi |
| Translatiivi | potraksemme | Translatiivi | potraksenne |
| Translatiivi | potrakseen | Translatiivi | potraksensa |
| Monikon translatiivi | potriksi | Monikon translatiivi | potrikseni |
| Monikon translatiivi | potriksesi | Monikon translatiivi | potriksemme |
| Monikon translatiivi | potriksenne | Monikon translatiivi | potrikseen |
| Monikon translatiivi | potriksensa | Monikon instruktiivi | potrin |
| Abessiivi | potratta | Abessiivi | potrattani |
| Abessiivi | potrattasi | Abessiivi | potrattamme |
| Abessiivi | potrattanne | Abessiivi | potrattaan |
| Abessiivi | potrattansa | Monikon abessiivi | potritta |
| Monikon abessiivi | potrittani | Monikon abessiivi | potrittasi |
| Monikon abessiivi | potrittamme | Monikon abessiivi | potrittanne |
| Monikon abessiivi | potrittaan | Monikon abessiivi | potrittansa |
| Monikon komitatiivi | potrine | Monikon komitatiivi | potrineni |
| Monikon komitatiivi | potrinesi | Monikon komitatiivi | potrinemme |
| Monikon komitatiivi | potrinenne | Monikon komitatiivi | potrineen |
| Monikon komitatiivi | potrinensa | Monikon akkusatiivi | potrat |
| Monikon akkusatiivi | potrani | Monikon akkusatiivi | potrasi |
| Monikon akkusatiivi | potramme | Monikon akkusatiivi | potranne |
| Monikon akkusatiivi | potransa | Akkusatiivi | potrani |
| Akkusatiivi | potrasi | Akkusatiivi | potramme |
| Akkusatiivi | potranne | Akkusatiivi | potransa |