| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | häipymiset | Genetiivi | häipymisen |
| Monikon genetiivi | häipymisten | Monikon genetiivi | häipymisien |
| Partitiivi | häipymistä | Monikon partitiivi | häipymisiä |
| Inessiivi | häipymisessä | Monikon inessiivi | häipymisissä |
| Elatiivi | häipymisestä | Monikon elatiivi | häipymisistä |
| Illatiivi | häipymiseen | Monikon illatiivi | häipymisiin |
| Adessiivi | häipymisellä | Monikon adessiivi | häipymisillä |
| Ablatiivi | häipymiseltä | Monikon ablatiivi | häipymisiltä |
| Allatiivi | häipymiselle | Monikon allatiivi | häipymisille |
| Essiivi | häipymisenä | Monikon essiivi | häipymisinä |
| Translatiivi | häipymiseksi | Monikon translatiivi | häipymisiksi |
| Monikon instruktiivi | häipymisin | Abessiivi | häipymisettä |
| Monikon abessiivi | häipymisittä | Monikon akkusatiivi | häipymiset |