| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | lähdeteokset | Genetiivi | lähdeteoksen |
| Monikon genetiivi | lähdeteosten | Monikon genetiivi | lähdeteoksien |
| Partitiivi | lähdeteosta | Monikon partitiivi | lähdeteoksia |
| Inessiivi | lähdeteoksessa | Monikon inessiivi | lähdeteoksissa |
| Elatiivi | lähdeteoksesta | Monikon elatiivi | lähdeteoksista |
| Illatiivi | lähdeteokseen | Monikon illatiivi | lähdeteoksiin |
| Adessiivi | lähdeteoksella | Monikon adessiivi | lähdeteoksilla |
| Ablatiivi | lähdeteokselta | Monikon ablatiivi | lähdeteoksilta |
| Allatiivi | lähdeteokselle | Monikon allatiivi | lähdeteoksille |
| Essiivi | lähdeteoksena | Monikon essiivi | lähdeteoksina |
| Translatiivi | lähdeteokseksi | Monikon translatiivi | lähdeteoksiksi |
| Monikon instruktiivi | lähdeteoksin | Abessiivi | lähdeteoksetta |
| Monikon abessiivi | lähdeteoksitta | Monikon akkusatiivi | lähdeteokset |