| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | wolf-like, wolfish, lupine |
| saksa | wölfisch |
| venäjä | во́лчий (vóltši) |
| Monikko | susimaiset | Monikko | susimaiseni |
| Monikko | susimaisesi | Monikko | susimaisemme |
| Monikko | susimaisenne | Monikko | susimaisensa |
| Genetiivi | susimaisen | Genetiivi | susimaiseni |
| Genetiivi | susimaisesi | Genetiivi | susimaisemme |
| Genetiivi | susimaisenne | Genetiivi | susimaisensa |
| Monikon genetiivi | susimaisten | Monikon genetiivi | susimaisien |
| Monikon genetiivi | susimaisteni | Monikon genetiivi | susimaisieni |
| Monikon genetiivi | susimaistesi | Monikon genetiivi | susimaisiesi |
| Monikon genetiivi | susimaistemme | Monikon genetiivi | susimaisiemme |
| Monikon genetiivi | susimaistenne | Monikon genetiivi | susimaisienne |
| Monikon genetiivi | susimaistensa | Monikon genetiivi | susimaisiensa |
| Partitiivi | susimaista | Partitiivi | susimaistani |
| Partitiivi | susimaistasi | Partitiivi | susimaistamme |
| Partitiivi | susimaistanne | Partitiivi | susimaistaan |
| Partitiivi | susimaistansa | Monikon partitiivi | susimaisia |
| Monikon partitiivi | susimaisiani | Monikon partitiivi | susimaisiasi |
| Monikon partitiivi | susimaisiamme | Monikon partitiivi | susimaisianne |
| Monikon partitiivi | susimaisiaan | Monikon partitiivi | susimaisiansa |
| Inessiivi | susimaisessa | Inessiivi | susimaisessani |
| Inessiivi | susimaisessasi | Inessiivi | susimaisessamme |
| Inessiivi | susimaisessanne | Inessiivi | susimaisessaan |
| Inessiivi | susimaisessansa | Monikon inessiivi | susimaisissa |
| Monikon inessiivi | susimaisissani | Monikon inessiivi | susimaisissasi |
| Monikon inessiivi | susimaisissamme | Monikon inessiivi | susimaisissanne |
| Monikon inessiivi | susimaisissaan | Monikon inessiivi | susimaisissansa |
| Elatiivi | susimaisesta | Elatiivi | susimaisestani |
| Elatiivi | susimaisestasi | Elatiivi | susimaisestamme |
| Elatiivi | susimaisestanne | Elatiivi | susimaisestaan |
| Elatiivi | susimaisestansa | Monikon elatiivi | susimaisista |
| Monikon elatiivi | susimaisistani | Monikon elatiivi | susimaisistasi |
| Monikon elatiivi | susimaisistamme | Monikon elatiivi | susimaisistanne |
| Monikon elatiivi | susimaisistaan | Monikon elatiivi | susimaisistansa |
| Illatiivi | susimaiseen | Illatiivi | susimaiseeni |
| Illatiivi | susimaiseesi | Illatiivi | susimaiseemme |
| Illatiivi | susimaiseenne | Illatiivi | susimaiseensa |
| Monikon illatiivi | susimaisiin | Monikon illatiivi | susimaisiini |
| Monikon illatiivi | susimaisiisi | Monikon illatiivi | susimaisiimme |
| Monikon illatiivi | susimaisiinne | Monikon illatiivi | susimaisiinsa |
| Adessiivi | susimaisella | Adessiivi | susimaisellani |
| Adessiivi | susimaisellasi | Adessiivi | susimaisellamme |
| Adessiivi | susimaisellanne | Adessiivi | susimaisellaan |
| Adessiivi | susimaisellansa | Monikon adessiivi | susimaisilla |
| Monikon adessiivi | susimaisillani | Monikon adessiivi | susimaisillasi |
| Monikon adessiivi | susimaisillamme | Monikon adessiivi | susimaisillanne |
| Monikon adessiivi | susimaisillaan | Monikon adessiivi | susimaisillansa |
| Ablatiivi | susimaiselta | Ablatiivi | susimaiseltani |
| Ablatiivi | susimaiseltasi | Ablatiivi | susimaiseltamme |
| Ablatiivi | susimaiseltanne | Ablatiivi | susimaiseltaan |
| Ablatiivi | susimaiseltansa | Monikon ablatiivi | susimaisilta |
| Monikon ablatiivi | susimaisiltani | Monikon ablatiivi | susimaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | susimaisiltamme | Monikon ablatiivi | susimaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | susimaisiltaan | Monikon ablatiivi | susimaisiltansa |
| Allatiivi | susimaiselle | Allatiivi | susimaiselleni |
| Allatiivi | susimaisellesi | Allatiivi | susimaisellemme |
| Allatiivi | susimaisellenne | Allatiivi | susimaiselleen |
| Allatiivi | susimaisellensa | Monikon allatiivi | susimaisille |
| Monikon allatiivi | susimaisilleni | Monikon allatiivi | susimaisillesi |
| Monikon allatiivi | susimaisillemme | Monikon allatiivi | susimaisillenne |
| Monikon allatiivi | susimaisilleen | Monikon allatiivi | susimaisillensa |
| Essiivi | susimaisena | Essiivi | susimaisenani |
| Essiivi | susimaisenasi | Essiivi | susimaisenamme |
| Essiivi | susimaisenanne | Essiivi | susimaisenaan |
| Essiivi | susimaisenansa | Monikon essiivi | susimaisina |
| Monikon essiivi | susimaisinani | Monikon essiivi | susimaisinasi |
| Monikon essiivi | susimaisinamme | Monikon essiivi | susimaisinanne |
| Monikon essiivi | susimaisinaan | Monikon essiivi | susimaisinansa |
| Translatiivi | susimaiseksi | Translatiivi | susimaisekseni |
| Translatiivi | susimaiseksesi | Translatiivi | susimaiseksemme |
| Translatiivi | susimaiseksenne | Translatiivi | susimaisekseen |
| Translatiivi | susimaiseksensa | Monikon translatiivi | susimaisiksi |
| Monikon translatiivi | susimaisikseni | Monikon translatiivi | susimaisiksesi |
| Monikon translatiivi | susimaisiksemme | Monikon translatiivi | susimaisiksenne |
| Monikon translatiivi | susimaisikseen | Monikon translatiivi | susimaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | susimaisin | Abessiivi | susimaisetta |
| Abessiivi | susimaisettani | Abessiivi | susimaisettasi |
| Abessiivi | susimaisettamme | Abessiivi | susimaisettanne |
| Abessiivi | susimaisettaan | Abessiivi | susimaisettansa |
| Monikon abessiivi | susimaisitta | Monikon abessiivi | susimaisittani |
| Monikon abessiivi | susimaisittasi | Monikon abessiivi | susimaisittamme |
| Monikon abessiivi | susimaisittanne | Monikon abessiivi | susimaisittaan |
| Monikon abessiivi | susimaisittansa | Monikon komitatiivi | susimaisine |
| Monikon komitatiivi | susimaisineni | Monikon komitatiivi | susimaisinesi |
| Monikon komitatiivi | susimaisinemme | Monikon komitatiivi | susimaisinenne |
| Monikon komitatiivi | susimaisineen | Monikon komitatiivi | susimaisinensa |
| Komparatiivi | susimaisempi | Superlatiivi | susimaisin |
| Monikon akkusatiivi | susimaiset | Monikon akkusatiivi | susimaiseni |
| Monikon akkusatiivi | susimaisesi | Monikon akkusatiivi | susimaisemme |
| Monikon akkusatiivi | susimaisenne | Monikon akkusatiivi | susimaisensa |
| Akkusatiivi | susimaiseni | Akkusatiivi | susimaisesi |
| Akkusatiivi | susimaisemme | Akkusatiivi | susimaisenne |
| Akkusatiivi | susimaisensa |