Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Adjektiivit
1.
foolproof
2.
idiot-proof
3.
atomic
tietojenkäsittely
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, jossa
idioottikaan
ei voi
epäonnistua
; sellainen, joka
toimii
aina
Taivutusmuodot
Monikko
idioottivarmat
Monikko
idioottivarmani
Monikko
idioottivarmasi
Monikko
idioottivarmamme
Monikko
idioottivarmanne
Monikko
idioottivarmansa
Genetiivi
idioottivarman
Genetiivi
idioottivarmani
Genetiivi
idioottivarmasi
Genetiivi
idioottivarmamme
Genetiivi
idioottivarmanne
Genetiivi
idioottivarmansa
Monikon genetiivi
idioottivarmojen
Monikon genetiivi
idioottivarmojeni
Monikon genetiivi
idioottivarmojesi
Monikon genetiivi
idioottivarmojemme
Monikon genetiivi
idioottivarmojenne
Monikon genetiivi
idioottivarmojensa
Partitiivi
idioottivarmaa
Partitiivi
idioottivarmaani
Partitiivi
idioottivarmaasi
Partitiivi
idioottivarmaamme
Partitiivi
idioottivarmaanne
Partitiivi
idioottivarmaansa
Monikon partitiivi
idioottivarmoja
Monikon partitiivi
idioottivarmojani
Monikon partitiivi
idioottivarmojasi
Monikon partitiivi
idioottivarmojamme
Monikon partitiivi
idioottivarmojanne
Monikon partitiivi
idioottivarmojaan
Monikon partitiivi
idioottivarmojansa
Inessiivi
idioottivarmassa
Inessiivi
idioottivarmassani
Inessiivi
idioottivarmassasi
Inessiivi
idioottivarmassamme
Inessiivi
idioottivarmassanne
Inessiivi
idioottivarmassaan
Inessiivi
idioottivarmassansa
Monikon inessiivi
idioottivarmoissa
Monikon inessiivi
idioottivarmoissani
Monikon inessiivi
idioottivarmoissasi
Monikon inessiivi
idioottivarmoissamme
Monikon inessiivi
idioottivarmoissanne
Monikon inessiivi
idioottivarmoissaan
Monikon inessiivi
idioottivarmoissansa
Elatiivi
idioottivarmasta
Elatiivi
idioottivarmastani
Elatiivi
idioottivarmastasi
Elatiivi
idioottivarmastamme
Elatiivi
idioottivarmastanne
Elatiivi
idioottivarmastaan
Elatiivi
idioottivarmastansa
Monikon elatiivi
idioottivarmoista
Monikon elatiivi
idioottivarmoistani
Monikon elatiivi
idioottivarmoistasi
Monikon elatiivi
idioottivarmoistamme
Monikon elatiivi
idioottivarmoistanne
Monikon elatiivi
idioottivarmoistaan
Monikon elatiivi
idioottivarmoistansa
Illatiivi
idioottivarmaan
Illatiivi
idioottivarmaani
Illatiivi
idioottivarmaasi
Illatiivi
idioottivarmaamme
Illatiivi
idioottivarmaanne
Illatiivi
idioottivarmaansa
Monikon illatiivi
idioottivarmoihin
Monikon illatiivi
idioottivarmoihini
Monikon illatiivi
idioottivarmoihisi
Monikon illatiivi
idioottivarmoihimme
Monikon illatiivi
idioottivarmoihinne
Monikon illatiivi
idioottivarmoihinsa
Adessiivi
idioottivarmalla
Adessiivi
idioottivarmallani
Adessiivi
idioottivarmallasi
Adessiivi
idioottivarmallamme
Adessiivi
idioottivarmallanne
Adessiivi
idioottivarmallaan
Adessiivi
idioottivarmallansa
Monikon adessiivi
idioottivarmoilla
Monikon adessiivi
idioottivarmoillani
Monikon adessiivi
idioottivarmoillasi
Monikon adessiivi
idioottivarmoillamme
Monikon adessiivi
idioottivarmoillanne
Monikon adessiivi
idioottivarmoillaan
Monikon adessiivi
idioottivarmoillansa
Ablatiivi
idioottivarmalta
Ablatiivi
idioottivarmaltani
Ablatiivi
idioottivarmaltasi
Ablatiivi
idioottivarmaltamme
Ablatiivi
idioottivarmaltanne
Ablatiivi
idioottivarmaltaan
Ablatiivi
idioottivarmaltansa
Monikon ablatiivi
idioottivarmoilta
Monikon ablatiivi
idioottivarmoiltani
Monikon ablatiivi
idioottivarmoiltasi
Monikon ablatiivi
idioottivarmoiltamme
Monikon ablatiivi
idioottivarmoiltanne
Monikon ablatiivi
idioottivarmoiltaan
Monikon ablatiivi
idioottivarmoiltansa
Allatiivi
idioottivarmalle
Allatiivi
idioottivarmalleni
Allatiivi
idioottivarmallesi
Allatiivi
idioottivarmallemme
Allatiivi
idioottivarmallenne
Allatiivi
idioottivarmalleen
Allatiivi
idioottivarmallensa
Monikon allatiivi
idioottivarmoille
Monikon allatiivi
idioottivarmoilleni
Monikon allatiivi
idioottivarmoillesi
Monikon allatiivi
idioottivarmoillemme
Monikon allatiivi
idioottivarmoillenne
Monikon allatiivi
idioottivarmoilleen
Monikon allatiivi
idioottivarmoillensa
Essiivi
idioottivarmana
Essiivi
idioottivarmanani
Essiivi
idioottivarmanasi
Essiivi
idioottivarmanamme
Essiivi
idioottivarmananne
Essiivi
idioottivarmanaan
Essiivi
idioottivarmanansa
Monikon essiivi
idioottivarmoina
Monikon essiivi
idioottivarmoinani
Monikon essiivi
idioottivarmoinasi
Monikon essiivi
idioottivarmoinamme
Monikon essiivi
idioottivarmoinanne
Monikon essiivi
idioottivarmoinaan
Monikon essiivi
idioottivarmoinansa
Translatiivi
idioottivarmaksi
Translatiivi
idioottivarmakseni
Translatiivi
idioottivarmaksesi
Translatiivi
idioottivarmaksemme
Translatiivi
idioottivarmaksenne
Translatiivi
idioottivarmakseen
Translatiivi
idioottivarmaksensa
Monikon translatiivi
idioottivarmoiksi
Monikon translatiivi
idioottivarmoikseni
Monikon translatiivi
idioottivarmoiksesi
Monikon translatiivi
idioottivarmoiksemme
Monikon translatiivi
idioottivarmoiksenne
Monikon translatiivi
idioottivarmoikseen
Monikon translatiivi
idioottivarmoiksensa
Monikon instruktiivi
idioottivarmoin
Abessiivi
idioottivarmatta
Abessiivi
idioottivarmattani
Abessiivi
idioottivarmattasi
Abessiivi
idioottivarmattamme
Abessiivi
idioottivarmattanne
Abessiivi
idioottivarmattaan
Abessiivi
idioottivarmattansa
Monikon abessiivi
idioottivarmoitta
Monikon abessiivi
idioottivarmoittani
Monikon abessiivi
idioottivarmoittasi
Monikon abessiivi
idioottivarmoittamme
Monikon abessiivi
idioottivarmoittanne
Monikon abessiivi
idioottivarmoittaan
Monikon abessiivi
idioottivarmoittansa
Monikon komitatiivi
idioottivarmoine
Monikon komitatiivi
idioottivarmoineni
Monikon komitatiivi
idioottivarmoinesi
Monikon komitatiivi
idioottivarmoinemme
Monikon komitatiivi
idioottivarmoinenne
Monikon komitatiivi
idioottivarmoineen
Monikon komitatiivi
idioottivarmoinensa
Komparatiivi
idioottivarmempi
Superlatiivi
idioottivarmin
Monikon akkusatiivi
idioottivarmat
Monikon akkusatiivi
idioottivarmani
Monikon akkusatiivi
idioottivarmasi
Monikon akkusatiivi
idioottivarmamme
Monikon akkusatiivi
idioottivarmanne
Monikon akkusatiivi
idioottivarmansa
Akkusatiivi
idioottivarmani
Akkusatiivi
idioottivarmasi
Akkusatiivi
idioottivarmamme
Akkusatiivi
idioottivarmanne
Akkusatiivi
idioottivarmansa
Luokat
Adjektiivit