Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.
2.
3.tietojenkäsittely

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jossa idioottikaan ei voi epäonnistua; sellainen, joka toimii aina

Taivutusmuodot

MonikkoidioottivarmatMonikkoidioottivarmani
MonikkoidioottivarmasiMonikkoidioottivarmamme
MonikkoidioottivarmanneMonikkoidioottivarmansa
GenetiiviidioottivarmanGenetiiviidioottivarmani
GenetiiviidioottivarmasiGenetiiviidioottivarmamme
GenetiiviidioottivarmanneGenetiiviidioottivarmansa
Monikon genetiiviidioottivarmojenMonikon genetiiviidioottivarmojeni
Monikon genetiiviidioottivarmojesiMonikon genetiiviidioottivarmojemme
Monikon genetiiviidioottivarmojenneMonikon genetiiviidioottivarmojensa
PartitiiviidioottivarmaaPartitiiviidioottivarmaani
PartitiiviidioottivarmaasiPartitiiviidioottivarmaamme
PartitiiviidioottivarmaannePartitiiviidioottivarmaansa
Monikon partitiiviidioottivarmojaMonikon partitiiviidioottivarmojani
Monikon partitiiviidioottivarmojasiMonikon partitiiviidioottivarmojamme
Monikon partitiiviidioottivarmojanneMonikon partitiiviidioottivarmojaan
Monikon partitiiviidioottivarmojansaInessiiviidioottivarmassa
InessiiviidioottivarmassaniInessiiviidioottivarmassasi
InessiiviidioottivarmassammeInessiiviidioottivarmassanne
InessiiviidioottivarmassaanInessiiviidioottivarmassansa
Monikon inessiiviidioottivarmoissaMonikon inessiiviidioottivarmoissani
Monikon inessiiviidioottivarmoissasiMonikon inessiiviidioottivarmoissamme
Monikon inessiiviidioottivarmoissanneMonikon inessiiviidioottivarmoissaan
Monikon inessiiviidioottivarmoissansaElatiiviidioottivarmasta
ElatiiviidioottivarmastaniElatiiviidioottivarmastasi
ElatiiviidioottivarmastammeElatiiviidioottivarmastanne
ElatiiviidioottivarmastaanElatiiviidioottivarmastansa
Monikon elatiiviidioottivarmoistaMonikon elatiiviidioottivarmoistani
Monikon elatiiviidioottivarmoistasiMonikon elatiiviidioottivarmoistamme
Monikon elatiiviidioottivarmoistanneMonikon elatiiviidioottivarmoistaan
Monikon elatiiviidioottivarmoistansaIllatiiviidioottivarmaan
IllatiiviidioottivarmaaniIllatiiviidioottivarmaasi
IllatiiviidioottivarmaammeIllatiiviidioottivarmaanne
IllatiiviidioottivarmaansaMonikon illatiiviidioottivarmoihin
Monikon illatiiviidioottivarmoihiniMonikon illatiiviidioottivarmoihisi
Monikon illatiiviidioottivarmoihimmeMonikon illatiiviidioottivarmoihinne
Monikon illatiiviidioottivarmoihinsaAdessiiviidioottivarmalla
AdessiiviidioottivarmallaniAdessiiviidioottivarmallasi
AdessiiviidioottivarmallammeAdessiiviidioottivarmallanne
AdessiiviidioottivarmallaanAdessiiviidioottivarmallansa
Monikon adessiiviidioottivarmoillaMonikon adessiiviidioottivarmoillani
Monikon adessiiviidioottivarmoillasiMonikon adessiiviidioottivarmoillamme
Monikon adessiiviidioottivarmoillanneMonikon adessiiviidioottivarmoillaan
Monikon adessiiviidioottivarmoillansaAblatiiviidioottivarmalta
AblatiiviidioottivarmaltaniAblatiiviidioottivarmaltasi
AblatiiviidioottivarmaltammeAblatiiviidioottivarmaltanne
AblatiiviidioottivarmaltaanAblatiiviidioottivarmaltansa
Monikon ablatiiviidioottivarmoiltaMonikon ablatiiviidioottivarmoiltani
Monikon ablatiiviidioottivarmoiltasiMonikon ablatiiviidioottivarmoiltamme
Monikon ablatiiviidioottivarmoiltanneMonikon ablatiiviidioottivarmoiltaan
Monikon ablatiiviidioottivarmoiltansaAllatiiviidioottivarmalle
AllatiiviidioottivarmalleniAllatiiviidioottivarmallesi
AllatiiviidioottivarmallemmeAllatiiviidioottivarmallenne
AllatiiviidioottivarmalleenAllatiiviidioottivarmallensa
Monikon allatiiviidioottivarmoilleMonikon allatiiviidioottivarmoilleni
Monikon allatiiviidioottivarmoillesiMonikon allatiiviidioottivarmoillemme
Monikon allatiiviidioottivarmoillenneMonikon allatiiviidioottivarmoilleen
Monikon allatiiviidioottivarmoillensaEssiiviidioottivarmana
EssiiviidioottivarmananiEssiiviidioottivarmanasi
EssiiviidioottivarmanammeEssiiviidioottivarmananne
EssiiviidioottivarmanaanEssiiviidioottivarmanansa
Monikon essiiviidioottivarmoinaMonikon essiiviidioottivarmoinani
Monikon essiiviidioottivarmoinasiMonikon essiiviidioottivarmoinamme
Monikon essiiviidioottivarmoinanneMonikon essiiviidioottivarmoinaan
Monikon essiiviidioottivarmoinansaTranslatiiviidioottivarmaksi
TranslatiiviidioottivarmakseniTranslatiiviidioottivarmaksesi
TranslatiiviidioottivarmaksemmeTranslatiiviidioottivarmaksenne
TranslatiiviidioottivarmakseenTranslatiiviidioottivarmaksensa
Monikon translatiiviidioottivarmoiksiMonikon translatiiviidioottivarmoikseni
Monikon translatiiviidioottivarmoiksesiMonikon translatiiviidioottivarmoiksemme
Monikon translatiiviidioottivarmoiksenneMonikon translatiiviidioottivarmoikseen
Monikon translatiiviidioottivarmoiksensaMonikon instruktiiviidioottivarmoin
AbessiiviidioottivarmattaAbessiiviidioottivarmattani
AbessiiviidioottivarmattasiAbessiiviidioottivarmattamme
AbessiiviidioottivarmattanneAbessiiviidioottivarmattaan
AbessiiviidioottivarmattansaMonikon abessiiviidioottivarmoitta
Monikon abessiiviidioottivarmoittaniMonikon abessiiviidioottivarmoittasi
Monikon abessiiviidioottivarmoittammeMonikon abessiiviidioottivarmoittanne
Monikon abessiiviidioottivarmoittaanMonikon abessiiviidioottivarmoittansa
Monikon komitatiiviidioottivarmoineMonikon komitatiiviidioottivarmoineni
Monikon komitatiiviidioottivarmoinesiMonikon komitatiiviidioottivarmoinemme
Monikon komitatiiviidioottivarmoinenneMonikon komitatiiviidioottivarmoineen
Monikon komitatiiviidioottivarmoinensaKomparatiiviidioottivarmempi
SuperlatiiviidioottivarminMonikon akkusatiiviidioottivarmat
Monikon akkusatiiviidioottivarmaniMonikon akkusatiiviidioottivarmasi
Monikon akkusatiiviidioottivarmammeMonikon akkusatiiviidioottivarmanne
Monikon akkusatiiviidioottivarmansaAkkusatiiviidioottivarmani
AkkusatiiviidioottivarmasiAkkusatiiviidioottivarmamme
AkkusatiiviidioottivarmanneAkkusatiiviidioottivarmansa

Luokat