| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 3. | brittienglanti | |
| Monikko | lahjakortit | Genetiivi | lahjakortin |
| Monikon genetiivi | lahjakorttien | Partitiivi | lahjakorttia |
| Monikon partitiivi | lahjakortteja | Inessiivi | lahjakortissa |
| Monikon inessiivi | lahjakorteissa | Elatiivi | lahjakortista |
| Monikon elatiivi | lahjakorteista | Illatiivi | lahjakorttiin |
| Monikon illatiivi | lahjakortteihin | Adessiivi | lahjakortilla |
| Monikon adessiivi | lahjakorteilla | Ablatiivi | lahjakortilta |
| Monikon ablatiivi | lahjakorteilta | Allatiivi | lahjakortille |
| Monikon allatiivi | lahjakorteille | Essiivi | lahjakorttina |
| Monikon essiivi | lahjakortteina | Translatiivi | lahjakortiksi |
| Monikon translatiivi | lahjakorteiksi | Monikon instruktiivi | lahjakortein |
| Abessiivi | lahjakortitta | Monikon abessiivi | lahjakorteitta |
| Monikon akkusatiivi | lahjakortit |