| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | frozen, iced |
| espanja | helado |
| italia | gelido |
| ruotsi | frus |
| Monikko | jäätyneet | Monikko | jäätyneeni |
| Monikko | jäätyneesi | Monikko | jäätyneemme |
| Monikko | jäätyneenne | Monikko | jäätyneensä |
| Genetiivi | jäätyneen | Genetiivi | jäätyneeni |
| Genetiivi | jäätyneesi | Genetiivi | jäätyneemme |
| Genetiivi | jäätyneenne | Genetiivi | jäätyneensä |
| Monikon genetiivi | jäätyneiden | Monikon genetiivi | jäätyneitten |
| Monikon genetiivi | jäätyneideni | Monikon genetiivi | jäätyneitteni |
| Monikon genetiivi | jäätyneidesi | Monikon genetiivi | jäätyneittesi |
| Monikon genetiivi | jäätyneidemme | Monikon genetiivi | jäätyneittemme |
| Monikon genetiivi | jäätyneidenne | Monikon genetiivi | jäätyneittenne |
| Monikon genetiivi | jäätyneidensä | Monikon genetiivi | jäätyneittensä |
| Partitiivi | jäätynyttä | Partitiivi | jäätynyttäni |
| Partitiivi | jäätynyttäsi | Partitiivi | jäätynyttämme |
| Partitiivi | jäätynyttänne | Partitiivi | jäätynyttään |
| Partitiivi | jäätynyttänsä | Monikon partitiivi | jäätyneitä |
| Monikon partitiivi | jäätyneitäni | Monikon partitiivi | jäätyneitäsi |
| Monikon partitiivi | jäätyneitämme | Monikon partitiivi | jäätyneitänne |
| Monikon partitiivi | jäätyneitään | Monikon partitiivi | jäätyneitänsä |
| Inessiivi | jäätyneessä | Inessiivi | jäätyneessäni |
| Inessiivi | jäätyneessäsi | Inessiivi | jäätyneessämme |
| Inessiivi | jäätyneessänne | Inessiivi | jäätyneessään |
| Inessiivi | jäätyneessänsä | Monikon inessiivi | jäätyneissä |
| Monikon inessiivi | jäätyneissäni | Monikon inessiivi | jäätyneissäsi |
| Monikon inessiivi | jäätyneissämme | Monikon inessiivi | jäätyneissänne |
| Monikon inessiivi | jäätyneissään | Monikon inessiivi | jäätyneissänsä |
| Elatiivi | jäätyneestä | Elatiivi | jäätyneestäni |
| Elatiivi | jäätyneestäsi | Elatiivi | jäätyneestämme |
| Elatiivi | jäätyneestänne | Elatiivi | jäätyneestään |
| Elatiivi | jäätyneestänsä | Monikon elatiivi | jäätyneistä |
| Monikon elatiivi | jäätyneistäni | Monikon elatiivi | jäätyneistäsi |
| Monikon elatiivi | jäätyneistämme | Monikon elatiivi | jäätyneistänne |
| Monikon elatiivi | jäätyneistään | Monikon elatiivi | jäätyneistänsä |
| Illatiivi | jäätyneeseen | Illatiivi | jäätyneeseeni |
| Illatiivi | jäätyneeseesi | Illatiivi | jäätyneeseemme |
| Illatiivi | jäätyneeseenne | Illatiivi | jäätyneeseensä |
| Monikon illatiivi | jäätyneisiin | Monikon illatiivi | jäätyneihin |
| Monikon illatiivi | jäätyneisiini | Monikon illatiivi | jäätyneihini |
| Monikon illatiivi | jäätyneisiisi | Monikon illatiivi | jäätyneihisi |
| Monikon illatiivi | jäätyneisiimme | Monikon illatiivi | jäätyneihimme |
| Monikon illatiivi | jäätyneisiinne | Monikon illatiivi | jäätyneihinne |
| Monikon illatiivi | jäätyneisiinsä | Monikon illatiivi | jäätyneihinsä |
| Adessiivi | jäätyneellä | Adessiivi | jäätyneelläni |
| Adessiivi | jäätyneelläsi | Adessiivi | jäätyneellämme |
| Adessiivi | jäätyneellänne | Adessiivi | jäätyneellään |
| Adessiivi | jäätyneellänsä | Monikon adessiivi | jäätyneillä |
| Monikon adessiivi | jäätyneilläni | Monikon adessiivi | jäätyneilläsi |
| Monikon adessiivi | jäätyneillämme | Monikon adessiivi | jäätyneillänne |
| Monikon adessiivi | jäätyneillään | Monikon adessiivi | jäätyneillänsä |
| Ablatiivi | jäätyneeltä | Ablatiivi | jäätyneeltäni |
| Ablatiivi | jäätyneeltäsi | Ablatiivi | jäätyneeltämme |
| Ablatiivi | jäätyneeltänne | Ablatiivi | jäätyneeltään |
| Ablatiivi | jäätyneeltänsä | Monikon ablatiivi | jäätyneiltä |
| Monikon ablatiivi | jäätyneiltäni | Monikon ablatiivi | jäätyneiltäsi |
| Monikon ablatiivi | jäätyneiltämme | Monikon ablatiivi | jäätyneiltänne |
| Monikon ablatiivi | jäätyneiltään | Monikon ablatiivi | jäätyneiltänsä |
| Allatiivi | jäätyneelle | Allatiivi | jäätyneelleni |
| Allatiivi | jäätyneellesi | Allatiivi | jäätyneellemme |
| Allatiivi | jäätyneellenne | Allatiivi | jäätyneelleen |
| Allatiivi | jäätyneellensä | Monikon allatiivi | jäätyneille |
| Monikon allatiivi | jäätyneilleni | Monikon allatiivi | jäätyneillesi |
| Monikon allatiivi | jäätyneillemme | Monikon allatiivi | jäätyneillenne |
| Monikon allatiivi | jäätyneilleen | Monikon allatiivi | jäätyneillensä |
| Essiivi | jäätyneenä | Essiivi | jäätyneenäni |
| Essiivi | jäätyneenäsi | Essiivi | jäätyneenämme |
| Essiivi | jäätyneenänne | Essiivi | jäätyneenään |
| Essiivi | jäätyneenänsä | Monikon essiivi | jäätyneinä |
| Monikon essiivi | jäätyneinäni | Monikon essiivi | jäätyneinäsi |
| Monikon essiivi | jäätyneinämme | Monikon essiivi | jäätyneinänne |
| Monikon essiivi | jäätyneinään | Monikon essiivi | jäätyneinänsä |
| Translatiivi | jäätyneeksi | Translatiivi | jäätyneekseni |
| Translatiivi | jäätyneeksesi | Translatiivi | jäätyneeksemme |
| Translatiivi | jäätyneeksenne | Translatiivi | jäätyneekseen |
| Translatiivi | jäätyneeksensä | Monikon translatiivi | jäätyneiksi |
| Monikon translatiivi | jäätyneikseni | Monikon translatiivi | jäätyneiksesi |
| Monikon translatiivi | jäätyneiksemme | Monikon translatiivi | jäätyneiksenne |
| Monikon translatiivi | jäätyneikseen | Monikon translatiivi | jäätyneiksensä |
| Monikon instruktiivi | jäätynein | Abessiivi | jäätyneettä |
| Abessiivi | jäätyneettäni | Abessiivi | jäätyneettäsi |
| Abessiivi | jäätyneettämme | Abessiivi | jäätyneettänne |
| Abessiivi | jäätyneettään | Abessiivi | jäätyneettänsä |
| Monikon abessiivi | jäätyneittä | Monikon abessiivi | jäätyneittäni |
| Monikon abessiivi | jäätyneittäsi | Monikon abessiivi | jäätyneittämme |
| Monikon abessiivi | jäätyneittänne | Monikon abessiivi | jäätyneittään |
| Monikon abessiivi | jäätyneittänsä | Monikon komitatiivi | jäätyneine |
| Monikon komitatiivi | jäätyneineni | Monikon komitatiivi | jäätyneinesi |
| Monikon komitatiivi | jäätyneinemme | Monikon komitatiivi | jäätyneinenne |
| Monikon komitatiivi | jäätyneineen | Monikon komitatiivi | jäätyneinensä |
| Monikon akkusatiivi | jäätyneet | Monikon akkusatiivi | jäätyneeni |
| Monikon akkusatiivi | jäätyneesi | Monikon akkusatiivi | jäätyneemme |
| Monikon akkusatiivi | jäätyneenne | Monikon akkusatiivi | jäätyneensä |
| Akkusatiivi | jäätyneeni | Akkusatiivi | jäätyneesi |
| Akkusatiivi | jäätyneemme | Akkusatiivi | jäätyneenne |
| Akkusatiivi | jäätyneensä |