Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantifrozen, iced
espanjahelado
italiagelido
ruotsifrus

Määritelmät

Adjektiivi

  1. olomuodoltaan jääksi muuttunut
  2. jään peittämä
  3. jään kangistama tai vahingoittama
  4. (kuvaannollisesti) kylmyyden kangistama tai vahingoittama
  5. (arkikieltä, kuvaannollisesti) voimakkaasti paleleva

Taivutusmuodot

MonikkojäätyneetMonikkojäätyneeni
MonikkojäätyneesiMonikkojäätyneemme
MonikkojäätyneenneMonikkojäätyneensä
GenetiivijäätyneenGenetiivijäätyneeni
GenetiivijäätyneesiGenetiivijäätyneemme
GenetiivijäätyneenneGenetiivijäätyneensä
Monikon genetiivijäätyneidenMonikon genetiivijäätyneitten
Monikon genetiivijäätyneideniMonikon genetiivijäätyneitteni
Monikon genetiivijäätyneidesiMonikon genetiivijäätyneittesi
Monikon genetiivijäätyneidemmeMonikon genetiivijäätyneittemme
Monikon genetiivijäätyneidenneMonikon genetiivijäätyneittenne
Monikon genetiivijäätyneidensäMonikon genetiivijäätyneittensä
PartitiivijäätynyttäPartitiivijäätynyttäni
PartitiivijäätynyttäsiPartitiivijäätynyttämme
PartitiivijäätynyttännePartitiivijäätynyttään
PartitiivijäätynyttänsäMonikon partitiivijäätyneitä
Monikon partitiivijäätyneitäniMonikon partitiivijäätyneitäsi
Monikon partitiivijäätyneitämmeMonikon partitiivijäätyneitänne
Monikon partitiivijäätyneitäänMonikon partitiivijäätyneitänsä
InessiivijäätyneessäInessiivijäätyneessäni
InessiivijäätyneessäsiInessiivijäätyneessämme
InessiivijäätyneessänneInessiivijäätyneessään
InessiivijäätyneessänsäMonikon inessiivijäätyneissä
Monikon inessiivijäätyneissäniMonikon inessiivijäätyneissäsi
Monikon inessiivijäätyneissämmeMonikon inessiivijäätyneissänne
Monikon inessiivijäätyneissäänMonikon inessiivijäätyneissänsä
ElatiivijäätyneestäElatiivijäätyneestäni
ElatiivijäätyneestäsiElatiivijäätyneestämme
ElatiivijäätyneestänneElatiivijäätyneestään
ElatiivijäätyneestänsäMonikon elatiivijäätyneistä
Monikon elatiivijäätyneistäniMonikon elatiivijäätyneistäsi
Monikon elatiivijäätyneistämmeMonikon elatiivijäätyneistänne
Monikon elatiivijäätyneistäänMonikon elatiivijäätyneistänsä
IllatiivijäätyneeseenIllatiivijäätyneeseeni
IllatiivijäätyneeseesiIllatiivijäätyneeseemme
IllatiivijäätyneeseenneIllatiivijäätyneeseensä
Monikon illatiivijäätyneisiinMonikon illatiivijäätyneihin
Monikon illatiivijäätyneisiiniMonikon illatiivijäätyneihini
Monikon illatiivijäätyneisiisiMonikon illatiivijäätyneihisi
Monikon illatiivijäätyneisiimmeMonikon illatiivijäätyneihimme
Monikon illatiivijäätyneisiinneMonikon illatiivijäätyneihinne
Monikon illatiivijäätyneisiinsäMonikon illatiivijäätyneihinsä
AdessiivijäätyneelläAdessiivijäätyneelläni
AdessiivijäätyneelläsiAdessiivijäätyneellämme
AdessiivijäätyneellänneAdessiivijäätyneellään
AdessiivijäätyneellänsäMonikon adessiivijäätyneillä
Monikon adessiivijäätyneilläniMonikon adessiivijäätyneilläsi
Monikon adessiivijäätyneillämmeMonikon adessiivijäätyneillänne
Monikon adessiivijäätyneilläänMonikon adessiivijäätyneillänsä
AblatiivijäätyneeltäAblatiivijäätyneeltäni
AblatiivijäätyneeltäsiAblatiivijäätyneeltämme
AblatiivijäätyneeltänneAblatiivijäätyneeltään
AblatiivijäätyneeltänsäMonikon ablatiivijäätyneiltä
Monikon ablatiivijäätyneiltäniMonikon ablatiivijäätyneiltäsi
Monikon ablatiivijäätyneiltämmeMonikon ablatiivijäätyneiltänne
Monikon ablatiivijäätyneiltäänMonikon ablatiivijäätyneiltänsä
AllatiivijäätyneelleAllatiivijäätyneelleni
AllatiivijäätyneellesiAllatiivijäätyneellemme
AllatiivijäätyneellenneAllatiivijäätyneelleen
AllatiivijäätyneellensäMonikon allatiivijäätyneille
Monikon allatiivijäätyneilleniMonikon allatiivijäätyneillesi
Monikon allatiivijäätyneillemmeMonikon allatiivijäätyneillenne
Monikon allatiivijäätyneilleenMonikon allatiivijäätyneillensä
EssiivijäätyneenäEssiivijäätyneenäni
EssiivijäätyneenäsiEssiivijäätyneenämme
EssiivijäätyneenänneEssiivijäätyneenään
EssiivijäätyneenänsäMonikon essiivijäätyneinä
Monikon essiivijäätyneinäniMonikon essiivijäätyneinäsi
Monikon essiivijäätyneinämmeMonikon essiivijäätyneinänne
Monikon essiivijäätyneinäänMonikon essiivijäätyneinänsä
TranslatiivijäätyneeksiTranslatiivijäätyneekseni
TranslatiivijäätyneeksesiTranslatiivijäätyneeksemme
TranslatiivijäätyneeksenneTranslatiivijäätyneekseen
TranslatiivijäätyneeksensäMonikon translatiivijäätyneiksi
Monikon translatiivijäätyneikseniMonikon translatiivijäätyneiksesi
Monikon translatiivijäätyneiksemmeMonikon translatiivijäätyneiksenne
Monikon translatiivijäätyneikseenMonikon translatiivijäätyneiksensä
Monikon instruktiivijäätyneinAbessiivijäätyneettä
AbessiivijäätyneettäniAbessiivijäätyneettäsi
AbessiivijäätyneettämmeAbessiivijäätyneettänne
AbessiivijäätyneettäänAbessiivijäätyneettänsä
Monikon abessiivijäätyneittäMonikon abessiivijäätyneittäni
Monikon abessiivijäätyneittäsiMonikon abessiivijäätyneittämme
Monikon abessiivijäätyneittänneMonikon abessiivijäätyneittään
Monikon abessiivijäätyneittänsäMonikon komitatiivijäätyneine
Monikon komitatiivijäätyneineniMonikon komitatiivijäätyneinesi
Monikon komitatiivijäätyneinemmeMonikon komitatiivijäätyneinenne
Monikon komitatiivijäätyneineenMonikon komitatiivijäätyneinensä
Monikon akkusatiivijäätyneetMonikon akkusatiivijäätyneeni
Monikon akkusatiivijäätyneesiMonikon akkusatiivijäätyneemme
Monikon akkusatiivijäätyneenneMonikon akkusatiivijäätyneensä
AkkusatiivijäätyneeniAkkusatiivijäätyneesi
AkkusatiivijäätyneemmeAkkusatiivijäätyneenne
Akkusatiivijäätyneensä