Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkopölyrievutGenetiivipölyrievun
Monikon genetiivipölyriepujenPartitiivipölyriepua
Monikon partitiivipölyriepujaInessiivipölyrievussa
Monikon inessiivipölyrievuissaElatiivipölyrievusta
Monikon elatiivipölyrievuistaIllatiivipölyriepuun
Monikon illatiivipölyriepuihinAdessiivipölyrievulla
Monikon adessiivipölyrievuillaAblatiivipölyrievulta
Monikon ablatiivipölyrievuiltaAllatiivipölyrievulle
Monikon allatiivipölyrievuilleEssiivipölyriepuna
Monikon essiivipölyriepuinaTranslatiivipölyrievuksi
Monikon translatiivipölyrievuiksiMonikon instruktiivipölyrievuin
AbessiivipölyrievuttaMonikon abessiivipölyrievuitta
Monikon akkusatiivipölyrievut