| Monikko | perustuslaillisuudet | Genetiivi | perustuslaillisuuden |
| Monikon genetiivi | perustuslaillisuuksien | Partitiivi | perustuslaillisuutta |
| Monikon partitiivi | perustuslaillisuuksia | Inessiivi | perustuslaillisuudessa |
| Monikon inessiivi | perustuslaillisuuksissa | Elatiivi | perustuslaillisuudesta |
| Monikon elatiivi | perustuslaillisuuksista | Illatiivi | perustuslaillisuuteen |
| Monikon illatiivi | perustuslaillisuuksiin | Adessiivi | perustuslaillisuudella |
| Monikon adessiivi | perustuslaillisuuksilla | Ablatiivi | perustuslaillisuudelta |
| Monikon ablatiivi | perustuslaillisuuksilta | Allatiivi | perustuslaillisuudelle |
| Monikon allatiivi | perustuslaillisuuksille | Essiivi | perustuslaillisuutena |
| Monikon essiivi | perustuslaillisuuksina | Translatiivi | perustuslaillisuudeksi |
| Monikon translatiivi | perustuslaillisuuksiksi | Monikon instruktiivi | perustuslaillisuuksin |
| Abessiivi | perustuslaillisuudetta | Monikon abessiivi | perustuslaillisuuksitta |
| Monikon akkusatiivi | perustuslaillisuudet |