| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | Darwinism |
| Monikko | darvinismit | Genetiivi | darvinismin |
| Monikon genetiivi | darvinismien | Partitiivi | darvinismia |
| Monikon partitiivi | darvinismeja | Inessiivi | darvinismissa |
| Monikon inessiivi | darvinismeissa | Elatiivi | darvinismista |
| Monikon elatiivi | darvinismeista | Illatiivi | darvinismiin |
| Monikon illatiivi | darvinismeihin | Adessiivi | darvinismilla |
| Monikon adessiivi | darvinismeilla | Ablatiivi | darvinismilta |
| Monikon ablatiivi | darvinismeilta | Allatiivi | darvinismille |
| Monikon allatiivi | darvinismeille | Essiivi | darvinismina |
| Monikon essiivi | darvinismeina | Translatiivi | darvinismiksi |
| Monikon translatiivi | darvinismeiksi | Monikon instruktiivi | darvinismein |
| Abessiivi | darvinismitta | Monikon abessiivi | darvinismeitta |
| Monikon akkusatiivi | darvinismit |