| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | redeeming, saving |
| Monikko | vapahtavat | Monikko | vapahtavani |
| Monikko | vapahtavasi | Monikko | vapahtavamme |
| Monikko | vapahtavanne | Monikko | vapahtavansa |
| Genetiivi | vapahtavan | Genetiivi | vapahtavani |
| Genetiivi | vapahtavasi | Genetiivi | vapahtavamme |
| Genetiivi | vapahtavanne | Genetiivi | vapahtavansa |
| Monikon genetiivi | vapahtavien | Monikon genetiivi | vapahtavieni |
| Monikon genetiivi | vapahtaviesi | Monikon genetiivi | vapahtaviemme |
| Monikon genetiivi | vapahtavienne | Monikon genetiivi | vapahtaviensa |
| Partitiivi | vapahtavaa | Partitiivi | vapahtavaani |
| Partitiivi | vapahtavaasi | Partitiivi | vapahtavaamme |
| Partitiivi | vapahtavaanne | Partitiivi | vapahtavaansa |
| Monikon partitiivi | vapahtavia | Monikon partitiivi | vapahtaviani |
| Monikon partitiivi | vapahtaviasi | Monikon partitiivi | vapahtaviamme |
| Monikon partitiivi | vapahtavianne | Monikon partitiivi | vapahtaviaan |
| Monikon partitiivi | vapahtaviansa | Inessiivi | vapahtavassa |
| Inessiivi | vapahtavassani | Inessiivi | vapahtavassasi |
| Inessiivi | vapahtavassamme | Inessiivi | vapahtavassanne |
| Inessiivi | vapahtavassaan | Inessiivi | vapahtavassansa |
| Monikon inessiivi | vapahtavissa | Monikon inessiivi | vapahtavissani |
| Monikon inessiivi | vapahtavissasi | Monikon inessiivi | vapahtavissamme |
| Monikon inessiivi | vapahtavissanne | Monikon inessiivi | vapahtavissaan |
| Monikon inessiivi | vapahtavissansa | Elatiivi | vapahtavasta |
| Elatiivi | vapahtavastani | Elatiivi | vapahtavastasi |
| Elatiivi | vapahtavastamme | Elatiivi | vapahtavastanne |
| Elatiivi | vapahtavastaan | Elatiivi | vapahtavastansa |
| Monikon elatiivi | vapahtavista | Monikon elatiivi | vapahtavistani |
| Monikon elatiivi | vapahtavistasi | Monikon elatiivi | vapahtavistamme |
| Monikon elatiivi | vapahtavistanne | Monikon elatiivi | vapahtavistaan |
| Monikon elatiivi | vapahtavistansa | Illatiivi | vapahtavaan |
| Illatiivi | vapahtavaani | Illatiivi | vapahtavaasi |
| Illatiivi | vapahtavaamme | Illatiivi | vapahtavaanne |
| Illatiivi | vapahtavaansa | Monikon illatiivi | vapahtaviin |
| Monikon illatiivi | vapahtaviini | Monikon illatiivi | vapahtaviisi |
| Monikon illatiivi | vapahtaviimme | Monikon illatiivi | vapahtaviinne |
| Monikon illatiivi | vapahtaviinsa | Adessiivi | vapahtavalla |
| Adessiivi | vapahtavallani | Adessiivi | vapahtavallasi |
| Adessiivi | vapahtavallamme | Adessiivi | vapahtavallanne |
| Adessiivi | vapahtavallaan | Adessiivi | vapahtavallansa |
| Monikon adessiivi | vapahtavilla | Monikon adessiivi | vapahtavillani |
| Monikon adessiivi | vapahtavillasi | Monikon adessiivi | vapahtavillamme |
| Monikon adessiivi | vapahtavillanne | Monikon adessiivi | vapahtavillaan |
| Monikon adessiivi | vapahtavillansa | Ablatiivi | vapahtavalta |
| Ablatiivi | vapahtavaltani | Ablatiivi | vapahtavaltasi |
| Ablatiivi | vapahtavaltamme | Ablatiivi | vapahtavaltanne |
| Ablatiivi | vapahtavaltaan | Ablatiivi | vapahtavaltansa |
| Monikon ablatiivi | vapahtavilta | Monikon ablatiivi | vapahtaviltani |
| Monikon ablatiivi | vapahtaviltasi | Monikon ablatiivi | vapahtaviltamme |
| Monikon ablatiivi | vapahtaviltanne | Monikon ablatiivi | vapahtaviltaan |
| Monikon ablatiivi | vapahtaviltansa | Allatiivi | vapahtavalle |
| Allatiivi | vapahtavalleni | Allatiivi | vapahtavallesi |
| Allatiivi | vapahtavallemme | Allatiivi | vapahtavallenne |
| Allatiivi | vapahtavalleen | Allatiivi | vapahtavallensa |
| Monikon allatiivi | vapahtaville | Monikon allatiivi | vapahtavilleni |
| Monikon allatiivi | vapahtavillesi | Monikon allatiivi | vapahtavillemme |
| Monikon allatiivi | vapahtavillenne | Monikon allatiivi | vapahtavilleen |
| Monikon allatiivi | vapahtavillensa | Essiivi | vapahtavana |
| Essiivi | vapahtavanani | Essiivi | vapahtavanasi |
| Essiivi | vapahtavanamme | Essiivi | vapahtavananne |
| Essiivi | vapahtavanaan | Essiivi | vapahtavanansa |
| Monikon essiivi | vapahtavina | Monikon essiivi | vapahtavinani |
| Monikon essiivi | vapahtavinasi | Monikon essiivi | vapahtavinamme |
| Monikon essiivi | vapahtavinanne | Monikon essiivi | vapahtavinaan |
| Monikon essiivi | vapahtavinansa | Translatiivi | vapahtavaksi |
| Translatiivi | vapahtavakseni | Translatiivi | vapahtavaksesi |
| Translatiivi | vapahtavaksemme | Translatiivi | vapahtavaksenne |
| Translatiivi | vapahtavakseen | Translatiivi | vapahtavaksensa |
| Monikon translatiivi | vapahtaviksi | Monikon translatiivi | vapahtavikseni |
| Monikon translatiivi | vapahtaviksesi | Monikon translatiivi | vapahtaviksemme |
| Monikon translatiivi | vapahtaviksenne | Monikon translatiivi | vapahtavikseen |
| Monikon translatiivi | vapahtaviksensa | Monikon instruktiivi | vapahtavin |
| Abessiivi | vapahtavatta | Abessiivi | vapahtavattani |
| Abessiivi | vapahtavattasi | Abessiivi | vapahtavattamme |
| Abessiivi | vapahtavattanne | Abessiivi | vapahtavattaan |
| Abessiivi | vapahtavattansa | Monikon abessiivi | vapahtavitta |
| Monikon abessiivi | vapahtavittani | Monikon abessiivi | vapahtavittasi |
| Monikon abessiivi | vapahtavittamme | Monikon abessiivi | vapahtavittanne |
| Monikon abessiivi | vapahtavittaan | Monikon abessiivi | vapahtavittansa |
| Monikon komitatiivi | vapahtavine | Monikon komitatiivi | vapahtavineni |
| Monikon komitatiivi | vapahtavinesi | Monikon komitatiivi | vapahtavinemme |
| Monikon komitatiivi | vapahtavinenne | Monikon komitatiivi | vapahtavineen |
| Monikon komitatiivi | vapahtavinensa | Komparatiivi | vapahtavampi |
| Superlatiivi | vapahtavin | Monikon akkusatiivi | vapahtavat |
| Monikon akkusatiivi | vapahtavani | Monikon akkusatiivi | vapahtavasi |
| Monikon akkusatiivi | vapahtavamme | Monikon akkusatiivi | vapahtavanne |
| Monikon akkusatiivi | vapahtavansa | Akkusatiivi | vapahtavani |
| Akkusatiivi | vapahtavasi | Akkusatiivi | vapahtavamme |
| Akkusatiivi | vapahtavanne | Akkusatiivi | vapahtavansa |