| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hyytyvät | Monikko | hyytyväni |
| Monikko | hyytyväsi | Monikko | hyytyvämme |
| Monikko | hyytyvänne | Monikko | hyytyvänsä |
| Genetiivi | hyytyvän | Genetiivi | hyytyväni |
| Genetiivi | hyytyväsi | Genetiivi | hyytyvämme |
| Genetiivi | hyytyvänne | Genetiivi | hyytyvänsä |
| Monikon genetiivi | hyytyvien | Monikon genetiivi | hyytyvieni |
| Monikon genetiivi | hyytyviesi | Monikon genetiivi | hyytyviemme |
| Monikon genetiivi | hyytyvienne | Monikon genetiivi | hyytyviensä |
| Partitiivi | hyytyvää | Partitiivi | hyytyvääni |
| Partitiivi | hyytyvääsi | Partitiivi | hyytyväämme |
| Partitiivi | hyytyväänne | Partitiivi | hyytyväänsä |
| Monikon partitiivi | hyytyviä | Monikon partitiivi | hyytyviäni |
| Monikon partitiivi | hyytyviäsi | Monikon partitiivi | hyytyviämme |
| Monikon partitiivi | hyytyviänne | Monikon partitiivi | hyytyviään |
| Monikon partitiivi | hyytyviänsä | Inessiivi | hyytyvässä |
| Inessiivi | hyytyvässäni | Inessiivi | hyytyvässäsi |
| Inessiivi | hyytyvässämme | Inessiivi | hyytyvässänne |
| Inessiivi | hyytyvässään | Inessiivi | hyytyvässänsä |
| Monikon inessiivi | hyytyvissä | Monikon inessiivi | hyytyvissäni |
| Monikon inessiivi | hyytyvissäsi | Monikon inessiivi | hyytyvissämme |
| Monikon inessiivi | hyytyvissänne | Monikon inessiivi | hyytyvissään |
| Monikon inessiivi | hyytyvissänsä | Elatiivi | hyytyvästä |
| Elatiivi | hyytyvästäni | Elatiivi | hyytyvästäsi |
| Elatiivi | hyytyvästämme | Elatiivi | hyytyvästänne |
| Elatiivi | hyytyvästään | Elatiivi | hyytyvästänsä |
| Monikon elatiivi | hyytyvistä | Monikon elatiivi | hyytyvistäni |
| Monikon elatiivi | hyytyvistäsi | Monikon elatiivi | hyytyvistämme |
| Monikon elatiivi | hyytyvistänne | Monikon elatiivi | hyytyvistään |
| Monikon elatiivi | hyytyvistänsä | Illatiivi | hyytyvään |
| Illatiivi | hyytyvääni | Illatiivi | hyytyvääsi |
| Illatiivi | hyytyväämme | Illatiivi | hyytyväänne |
| Illatiivi | hyytyväänsä | Monikon illatiivi | hyytyviin |
| Monikon illatiivi | hyytyviini | Monikon illatiivi | hyytyviisi |
| Monikon illatiivi | hyytyviimme | Monikon illatiivi | hyytyviinne |
| Monikon illatiivi | hyytyviinsä | Adessiivi | hyytyvällä |
| Adessiivi | hyytyvälläni | Adessiivi | hyytyvälläsi |
| Adessiivi | hyytyvällämme | Adessiivi | hyytyvällänne |
| Adessiivi | hyytyvällään | Adessiivi | hyytyvällänsä |
| Monikon adessiivi | hyytyvillä | Monikon adessiivi | hyytyvilläni |
| Monikon adessiivi | hyytyvilläsi | Monikon adessiivi | hyytyvillämme |
| Monikon adessiivi | hyytyvillänne | Monikon adessiivi | hyytyvillään |
| Monikon adessiivi | hyytyvillänsä | Ablatiivi | hyytyvältä |
| Ablatiivi | hyytyvältäni | Ablatiivi | hyytyvältäsi |
| Ablatiivi | hyytyvältämme | Ablatiivi | hyytyvältänne |
| Ablatiivi | hyytyvältään | Ablatiivi | hyytyvältänsä |
| Monikon ablatiivi | hyytyviltä | Monikon ablatiivi | hyytyviltäni |
| Monikon ablatiivi | hyytyviltäsi | Monikon ablatiivi | hyytyviltämme |
| Monikon ablatiivi | hyytyviltänne | Monikon ablatiivi | hyytyviltään |
| Monikon ablatiivi | hyytyviltänsä | Allatiivi | hyytyvälle |
| Allatiivi | hyytyvälleni | Allatiivi | hyytyvällesi |
| Allatiivi | hyytyvällemme | Allatiivi | hyytyvällenne |
| Allatiivi | hyytyvälleen | Allatiivi | hyytyvällensä |
| Monikon allatiivi | hyytyville | Monikon allatiivi | hyytyvilleni |
| Monikon allatiivi | hyytyvillesi | Monikon allatiivi | hyytyvillemme |
| Monikon allatiivi | hyytyvillenne | Monikon allatiivi | hyytyvilleen |
| Monikon allatiivi | hyytyvillensä | Essiivi | hyytyvänä |
| Essiivi | hyytyvänäni | Essiivi | hyytyvänäsi |
| Essiivi | hyytyvänämme | Essiivi | hyytyvänänne |
| Essiivi | hyytyvänään | Essiivi | hyytyvänänsä |
| Monikon essiivi | hyytyvinä | Monikon essiivi | hyytyvinäni |
| Monikon essiivi | hyytyvinäsi | Monikon essiivi | hyytyvinämme |
| Monikon essiivi | hyytyvinänne | Monikon essiivi | hyytyvinään |
| Monikon essiivi | hyytyvinänsä | Translatiivi | hyytyväksi |
| Translatiivi | hyytyväkseni | Translatiivi | hyytyväksesi |
| Translatiivi | hyytyväksemme | Translatiivi | hyytyväksenne |
| Translatiivi | hyytyväkseen | Translatiivi | hyytyväksensä |
| Monikon translatiivi | hyytyviksi | Monikon translatiivi | hyytyvikseni |
| Monikon translatiivi | hyytyviksesi | Monikon translatiivi | hyytyviksemme |
| Monikon translatiivi | hyytyviksenne | Monikon translatiivi | hyytyvikseen |
| Monikon translatiivi | hyytyviksensä | Monikon instruktiivi | hyytyvin |
| Abessiivi | hyytyvättä | Abessiivi | hyytyvättäni |
| Abessiivi | hyytyvättäsi | Abessiivi | hyytyvättämme |
| Abessiivi | hyytyvättänne | Abessiivi | hyytyvättään |
| Abessiivi | hyytyvättänsä | Monikon abessiivi | hyytyvittä |
| Monikon abessiivi | hyytyvittäni | Monikon abessiivi | hyytyvittäsi |
| Monikon abessiivi | hyytyvittämme | Monikon abessiivi | hyytyvittänne |
| Monikon abessiivi | hyytyvittään | Monikon abessiivi | hyytyvittänsä |
| Monikon komitatiivi | hyytyvine | Monikon komitatiivi | hyytyvineni |
| Monikon komitatiivi | hyytyvinesi | Monikon komitatiivi | hyytyvinemme |
| Monikon komitatiivi | hyytyvinenne | Monikon komitatiivi | hyytyvineen |
| Monikon komitatiivi | hyytyvinensä | Monikon akkusatiivi | hyytyvät |
| Monikon akkusatiivi | hyytyväni | Monikon akkusatiivi | hyytyväsi |
| Monikon akkusatiivi | hyytyvämme | Monikon akkusatiivi | hyytyvänne |
| Monikon akkusatiivi | hyytyvänsä | Akkusatiivi | hyytyväni |
| Akkusatiivi | hyytyväsi | Akkusatiivi | hyytyvämme |
| Akkusatiivi | hyytyvänne | Akkusatiivi | hyytyvänsä |