| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | yhdysluokat | Genetiivi | yhdysluokan |
| Monikon genetiivi | yhdysluokkien | Partitiivi | yhdysluokkaa |
| Monikon partitiivi | yhdysluokkia | Inessiivi | yhdysluokassa |
| Monikon inessiivi | yhdysluokissa | Elatiivi | yhdysluokasta |
| Monikon elatiivi | yhdysluokista | Illatiivi | yhdysluokkaan |
| Monikon illatiivi | yhdysluokkiin | Adessiivi | yhdysluokalla |
| Monikon adessiivi | yhdysluokilla | Ablatiivi | yhdysluokalta |
| Monikon ablatiivi | yhdysluokilta | Allatiivi | yhdysluokalle |
| Monikon allatiivi | yhdysluokille | Essiivi | yhdysluokkana |
| Monikon essiivi | yhdysluokkina | Translatiivi | yhdysluokaksi |
| Monikon translatiivi | yhdysluokiksi | Monikon instruktiivi | yhdysluokin |
| Abessiivi | yhdysluokatta | Monikon abessiivi | yhdysluokitta |
| Monikon akkusatiivi | yhdysluokat |