Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkoyhteenlasketutMonikkoyhteenlaskettuni
MonikkoyhteenlaskettusiMonikkoyhteenlaskettumme
MonikkoyhteenlaskettunneMonikkoyhteenlaskettunsa
GenetiiviyhteenlasketunGenetiiviyhteenlaskettuni
GenetiiviyhteenlaskettusiGenetiiviyhteenlaskettumme
GenetiiviyhteenlaskettunneGenetiiviyhteenlaskettunsa
Monikon genetiiviyhteenlaskettujenMonikon genetiiviyhteenlaskettujeni
Monikon genetiiviyhteenlaskettujesiMonikon genetiiviyhteenlaskettujemme
Monikon genetiiviyhteenlaskettujenneMonikon genetiiviyhteenlaskettujensa
PartitiiviyhteenlaskettuaPartitiiviyhteenlaskettuani
PartitiiviyhteenlaskettuasiPartitiiviyhteenlaskettuamme
PartitiiviyhteenlaskettuannePartitiiviyhteenlaskettuaan
PartitiiviyhteenlaskettuansaMonikon partitiiviyhteenlaskettuja
Monikon partitiiviyhteenlaskettujaniMonikon partitiiviyhteenlaskettujasi
Monikon partitiiviyhteenlaskettujammeMonikon partitiiviyhteenlaskettujanne
Monikon partitiiviyhteenlaskettujaanMonikon partitiiviyhteenlaskettujansa
InessiiviyhteenlasketussaInessiiviyhteenlasketussani
InessiiviyhteenlasketussasiInessiiviyhteenlasketussamme
InessiiviyhteenlasketussanneInessiiviyhteenlasketussaan
InessiiviyhteenlasketussansaMonikon inessiiviyhteenlasketuissa
Monikon inessiiviyhteenlasketuissaniMonikon inessiiviyhteenlasketuissasi
Monikon inessiiviyhteenlasketuissammeMonikon inessiiviyhteenlasketuissanne
Monikon inessiiviyhteenlasketuissaanMonikon inessiiviyhteenlasketuissansa
ElatiiviyhteenlasketustaElatiiviyhteenlasketustani
ElatiiviyhteenlasketustasiElatiiviyhteenlasketustamme
ElatiiviyhteenlasketustanneElatiiviyhteenlasketustaan
ElatiiviyhteenlasketustansaMonikon elatiiviyhteenlasketuista
Monikon elatiiviyhteenlasketuistaniMonikon elatiiviyhteenlasketuistasi
Monikon elatiiviyhteenlasketuistammeMonikon elatiiviyhteenlasketuistanne
Monikon elatiiviyhteenlasketuistaanMonikon elatiiviyhteenlasketuistansa
IllatiiviyhteenlaskettuunIllatiiviyhteenlaskettuuni
IllatiiviyhteenlaskettuusiIllatiiviyhteenlaskettuumme
IllatiiviyhteenlaskettuunneIllatiiviyhteenlaskettuunsa
Monikon illatiiviyhteenlaskettuihinMonikon illatiiviyhteenlaskettuihini
Monikon illatiiviyhteenlaskettuihisiMonikon illatiiviyhteenlaskettuihimme
Monikon illatiiviyhteenlaskettuihinneMonikon illatiiviyhteenlaskettuihinsa
AdessiiviyhteenlasketullaAdessiiviyhteenlasketullani
AdessiiviyhteenlasketullasiAdessiiviyhteenlasketullamme
AdessiiviyhteenlasketullanneAdessiiviyhteenlasketullaan
AdessiiviyhteenlasketullansaMonikon adessiiviyhteenlasketuilla
Monikon adessiiviyhteenlasketuillaniMonikon adessiiviyhteenlasketuillasi
Monikon adessiiviyhteenlasketuillammeMonikon adessiiviyhteenlasketuillanne
Monikon adessiiviyhteenlasketuillaanMonikon adessiiviyhteenlasketuillansa
AblatiiviyhteenlasketultaAblatiiviyhteenlasketultani
AblatiiviyhteenlasketultasiAblatiiviyhteenlasketultamme
AblatiiviyhteenlasketultanneAblatiiviyhteenlasketultaan
AblatiiviyhteenlasketultansaMonikon ablatiiviyhteenlasketuilta
Monikon ablatiiviyhteenlasketuiltaniMonikon ablatiiviyhteenlasketuiltasi
Monikon ablatiiviyhteenlasketuiltammeMonikon ablatiiviyhteenlasketuiltanne
Monikon ablatiiviyhteenlasketuiltaanMonikon ablatiiviyhteenlasketuiltansa
AllatiiviyhteenlasketulleAllatiiviyhteenlasketulleni
AllatiiviyhteenlasketullesiAllatiiviyhteenlasketullemme
AllatiiviyhteenlasketullenneAllatiiviyhteenlasketulleen
AllatiiviyhteenlasketullensaMonikon allatiiviyhteenlasketuille
Monikon allatiiviyhteenlasketuilleniMonikon allatiiviyhteenlasketuillesi
Monikon allatiiviyhteenlasketuillemmeMonikon allatiiviyhteenlasketuillenne
Monikon allatiiviyhteenlasketuilleenMonikon allatiiviyhteenlasketuillensa
EssiiviyhteenlaskettunaEssiiviyhteenlaskettunani
EssiiviyhteenlaskettunasiEssiiviyhteenlaskettunamme
EssiiviyhteenlaskettunanneEssiiviyhteenlaskettunaan
EssiiviyhteenlaskettunansaMonikon essiiviyhteenlaskettuina
Monikon essiiviyhteenlaskettuinaniMonikon essiiviyhteenlaskettuinasi
Monikon essiiviyhteenlaskettuinammeMonikon essiiviyhteenlaskettuinanne
Monikon essiiviyhteenlaskettuinaanMonikon essiiviyhteenlaskettuinansa
TranslatiiviyhteenlasketuksiTranslatiiviyhteenlasketukseni
TranslatiiviyhteenlasketuksesiTranslatiiviyhteenlasketuksemme
TranslatiiviyhteenlasketuksenneTranslatiiviyhteenlasketukseen
TranslatiiviyhteenlasketuksensaMonikon translatiiviyhteenlasketuiksi
Monikon translatiiviyhteenlasketuikseniMonikon translatiiviyhteenlasketuiksesi
Monikon translatiiviyhteenlasketuiksemmeMonikon translatiiviyhteenlasketuiksenne
Monikon translatiiviyhteenlasketuikseenMonikon translatiiviyhteenlasketuiksensa
Monikon instruktiiviyhteenlasketuinAbessiiviyhteenlasketutta
AbessiiviyhteenlasketuttaniAbessiiviyhteenlasketuttasi
AbessiiviyhteenlasketuttammeAbessiiviyhteenlasketuttanne
AbessiiviyhteenlasketuttaanAbessiiviyhteenlasketuttansa
Monikon abessiiviyhteenlasketuittaMonikon abessiiviyhteenlasketuittani
Monikon abessiiviyhteenlasketuittasiMonikon abessiiviyhteenlasketuittamme
Monikon abessiiviyhteenlasketuittanneMonikon abessiiviyhteenlasketuittaan
Monikon abessiiviyhteenlasketuittansaMonikon komitatiiviyhteenlaskettuine
Monikon komitatiiviyhteenlaskettuineniMonikon komitatiiviyhteenlaskettuinesi
Monikon komitatiiviyhteenlaskettuinemmeMonikon komitatiiviyhteenlaskettuinenne
Monikon komitatiiviyhteenlaskettuineenMonikon komitatiiviyhteenlaskettuinensa
KomparatiiviyhteenlasketumpiSuperlatiiviyhteenlasketuin
Monikon akkusatiiviyhteenlasketutMonikon akkusatiiviyhteenlaskettuni
Monikon akkusatiiviyhteenlaskettusiMonikon akkusatiiviyhteenlaskettumme
Monikon akkusatiiviyhteenlaskettunneMonikon akkusatiiviyhteenlaskettunsa
AkkusatiiviyhteenlaskettuniAkkusatiiviyhteenlaskettusi
AkkusatiiviyhteenlaskettummeAkkusatiiviyhteenlaskettunne
Akkusatiiviyhteenlaskettunsa

Luokat