| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | omimiset | Genetiivi | omimisen |
| Monikon genetiivi | omimisten | Monikon genetiivi | omimisien |
| Partitiivi | omimista | Monikon partitiivi | omimisia |
| Inessiivi | omimisessa | Monikon inessiivi | omimisissa |
| Elatiivi | omimisesta | Monikon elatiivi | omimisista |
| Illatiivi | omimiseen | Monikon illatiivi | omimisiin |
| Adessiivi | omimisella | Monikon adessiivi | omimisilla |
| Ablatiivi | omimiselta | Monikon ablatiivi | omimisilta |
| Allatiivi | omimiselle | Monikon allatiivi | omimisille |
| Essiivi | omimisena | Monikon essiivi | omimisina |
| Translatiivi | omimiseksi | Monikon translatiivi | omimisiksi |
| Monikon instruktiivi | omimisin | Abessiivi | omimisetta |
| Monikon abessiivi | omimisitta | Monikon akkusatiivi | omimiset |