Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkokääntyneetMonikkokääntyneeni
MonikkokääntyneesiMonikkokääntyneemme
MonikkokääntyneenneMonikkokääntyneensä
GenetiivikääntyneenGenetiivikääntyneeni
GenetiivikääntyneesiGenetiivikääntyneemme
GenetiivikääntyneenneGenetiivikääntyneensä
Monikon genetiivikääntyneidenMonikon genetiivikääntyneitten
Monikon genetiivikääntyneideniMonikon genetiivikääntyneitteni
Monikon genetiivikääntyneidesiMonikon genetiivikääntyneittesi
Monikon genetiivikääntyneidemmeMonikon genetiivikääntyneittemme
Monikon genetiivikääntyneidenneMonikon genetiivikääntyneittenne
Monikon genetiivikääntyneidensäMonikon genetiivikääntyneittensä
PartitiivikääntynyttäPartitiivikääntynyttäni
PartitiivikääntynyttäsiPartitiivikääntynyttämme
PartitiivikääntynyttännePartitiivikääntynyttään
PartitiivikääntynyttänsäMonikon partitiivikääntyneitä
Monikon partitiivikääntyneitäniMonikon partitiivikääntyneitäsi
Monikon partitiivikääntyneitämmeMonikon partitiivikääntyneitänne
Monikon partitiivikääntyneitäänMonikon partitiivikääntyneitänsä
InessiivikääntyneessäInessiivikääntyneessäni
InessiivikääntyneessäsiInessiivikääntyneessämme
InessiivikääntyneessänneInessiivikääntyneessään
InessiivikääntyneessänsäMonikon inessiivikääntyneissä
Monikon inessiivikääntyneissäniMonikon inessiivikääntyneissäsi
Monikon inessiivikääntyneissämmeMonikon inessiivikääntyneissänne
Monikon inessiivikääntyneissäänMonikon inessiivikääntyneissänsä
ElatiivikääntyneestäElatiivikääntyneestäni
ElatiivikääntyneestäsiElatiivikääntyneestämme
ElatiivikääntyneestänneElatiivikääntyneestään
ElatiivikääntyneestänsäMonikon elatiivikääntyneistä
Monikon elatiivikääntyneistäniMonikon elatiivikääntyneistäsi
Monikon elatiivikääntyneistämmeMonikon elatiivikääntyneistänne
Monikon elatiivikääntyneistäänMonikon elatiivikääntyneistänsä
IllatiivikääntyneeseenIllatiivikääntyneeseeni
IllatiivikääntyneeseesiIllatiivikääntyneeseemme
IllatiivikääntyneeseenneIllatiivikääntyneeseensä
Monikon illatiivikääntyneisiinMonikon illatiivikääntyneihin
Monikon illatiivikääntyneisiiniMonikon illatiivikääntyneihini
Monikon illatiivikääntyneisiisiMonikon illatiivikääntyneihisi
Monikon illatiivikääntyneisiimmeMonikon illatiivikääntyneihimme
Monikon illatiivikääntyneisiinneMonikon illatiivikääntyneihinne
Monikon illatiivikääntyneisiinsäMonikon illatiivikääntyneihinsä
AdessiivikääntyneelläAdessiivikääntyneelläni
AdessiivikääntyneelläsiAdessiivikääntyneellämme
AdessiivikääntyneellänneAdessiivikääntyneellään
AdessiivikääntyneellänsäMonikon adessiivikääntyneillä
Monikon adessiivikääntyneilläniMonikon adessiivikääntyneilläsi
Monikon adessiivikääntyneillämmeMonikon adessiivikääntyneillänne
Monikon adessiivikääntyneilläänMonikon adessiivikääntyneillänsä
AblatiivikääntyneeltäAblatiivikääntyneeltäni
AblatiivikääntyneeltäsiAblatiivikääntyneeltämme
AblatiivikääntyneeltänneAblatiivikääntyneeltään
AblatiivikääntyneeltänsäMonikon ablatiivikääntyneiltä
Monikon ablatiivikääntyneiltäniMonikon ablatiivikääntyneiltäsi
Monikon ablatiivikääntyneiltämmeMonikon ablatiivikääntyneiltänne
Monikon ablatiivikääntyneiltäänMonikon ablatiivikääntyneiltänsä
AllatiivikääntyneelleAllatiivikääntyneelleni
AllatiivikääntyneellesiAllatiivikääntyneellemme
AllatiivikääntyneellenneAllatiivikääntyneelleen
AllatiivikääntyneellensäMonikon allatiivikääntyneille
Monikon allatiivikääntyneilleniMonikon allatiivikääntyneillesi
Monikon allatiivikääntyneillemmeMonikon allatiivikääntyneillenne
Monikon allatiivikääntyneilleenMonikon allatiivikääntyneillensä
EssiivikääntyneenäEssiivikääntyneenäni
EssiivikääntyneenäsiEssiivikääntyneenämme
EssiivikääntyneenänneEssiivikääntyneenään
EssiivikääntyneenänsäMonikon essiivikääntyneinä
Monikon essiivikääntyneinäniMonikon essiivikääntyneinäsi
Monikon essiivikääntyneinämmeMonikon essiivikääntyneinänne
Monikon essiivikääntyneinäänMonikon essiivikääntyneinänsä
TranslatiivikääntyneeksiTranslatiivikääntyneekseni
TranslatiivikääntyneeksesiTranslatiivikääntyneeksemme
TranslatiivikääntyneeksenneTranslatiivikääntyneekseen
TranslatiivikääntyneeksensäMonikon translatiivikääntyneiksi
Monikon translatiivikääntyneikseniMonikon translatiivikääntyneiksesi
Monikon translatiivikääntyneiksemmeMonikon translatiivikääntyneiksenne
Monikon translatiivikääntyneikseenMonikon translatiivikääntyneiksensä
Monikon instruktiivikääntyneinAbessiivikääntyneettä
AbessiivikääntyneettäniAbessiivikääntyneettäsi
AbessiivikääntyneettämmeAbessiivikääntyneettänne
AbessiivikääntyneettäänAbessiivikääntyneettänsä
Monikon abessiivikääntyneittäMonikon abessiivikääntyneittäni
Monikon abessiivikääntyneittäsiMonikon abessiivikääntyneittämme
Monikon abessiivikääntyneittänneMonikon abessiivikääntyneittään
Monikon abessiivikääntyneittänsäMonikon komitatiivikääntyneine
Monikon komitatiivikääntyneineniMonikon komitatiivikääntyneinesi
Monikon komitatiivikääntyneinemmeMonikon komitatiivikääntyneinenne
Monikon komitatiivikääntyneineenMonikon komitatiivikääntyneinensä
Monikon akkusatiivikääntyneetMonikon akkusatiivikääntyneeni
Monikon akkusatiivikääntyneesiMonikon akkusatiivikääntyneemme
Monikon akkusatiivikääntyneenneMonikon akkusatiivikääntyneensä
AkkusatiivikääntyneeniAkkusatiivikääntyneesi
AkkusatiivikääntyneemmeAkkusatiivikääntyneenne
Akkusatiivikääntyneensä