| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 2. | |
| Monikko | väliakselit | Genetiivi | väliakselin |
| Monikon genetiivi | väliakselien | Monikon genetiivi | väliakseleiden |
| Monikon genetiivi | väliakseleitten | Partitiivi | väliakselia |
| Monikon partitiivi | väliakseleita | Monikon partitiivi | väliakseleja |
| Inessiivi | väliakselissa | Monikon inessiivi | väliakseleissa |
| Elatiivi | väliakselista | Monikon elatiivi | väliakseleista |
| Illatiivi | väliakseliin | Monikon illatiivi | väliakseleihin |
| Adessiivi | väliakselilla | Monikon adessiivi | väliakseleilla |
| Ablatiivi | väliakselilta | Monikon ablatiivi | väliakseleilta |
| Allatiivi | väliakselille | Monikon allatiivi | väliakseleille |
| Essiivi | väliakselina | Monikon essiivi | väliakseleina |
| Translatiivi | väliakseliksi | Monikon translatiivi | väliakseleiksi |
| Monikon instruktiivi | väliakselein | Abessiivi | väliakselitta |
| Monikon abessiivi | väliakseleitta | Monikon akkusatiivi | väliakselit |