| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | contortionist |
| espanja | contorsionista |
| hollanti | slangenmens, contorsionist, contorsioniste |
| italia | contorsionista |
| portugali | contorcionista |
| ranska | contorsionniste |
| ruotsi | ormmänniska |
| saksa | Schlangenmensch, Kontorsionist |
| tanska | slangemenneske |
| venäjä | человек-змея (tšelovek-zmeja), конторсионист (kontorsionist), конторсионистка (kontorsionistka) |
| Monikko | käärmeihmiset | Genetiivi | käärmeihmisen |
| Monikon genetiivi | käärmeihmisten | Monikon genetiivi | käärmeihmisien |
| Partitiivi | käärmeihmistä | Monikon partitiivi | käärmeihmisiä |
| Inessiivi | käärmeihmisessä | Monikon inessiivi | käärmeihmisissä |
| Elatiivi | käärmeihmisestä | Monikon elatiivi | käärmeihmisistä |
| Illatiivi | käärmeihmiseen | Monikon illatiivi | käärmeihmisiin |
| Adessiivi | käärmeihmisellä | Monikon adessiivi | käärmeihmisillä |
| Ablatiivi | käärmeihmiseltä | Monikon ablatiivi | käärmeihmisiltä |
| Allatiivi | käärmeihmiselle | Monikon allatiivi | käärmeihmisille |
| Essiivi | käärmeihmisenä | Monikon essiivi | käärmeihmisinä |
| Translatiivi | käärmeihmiseksi | Monikon translatiivi | käärmeihmisiksi |
| Monikon instruktiivi | käärmeihmisin | Abessiivi | käärmeihmisettä |
| Monikon abessiivi | käärmeihmisittä | Monikon akkusatiivi | käärmeihmiset |