Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.
2.

Määritelmät

Verbi

  1. tulla vääristyneeksi; muuttua todenvastaiseksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvääristynYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensvääristyt
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensvääristyyMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvääristymme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensvääristytteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensvääristyvät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivääristyinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektivääristyit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivääristyiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivääristyimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektivääristyitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivääristyivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvääristyisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensvääristyisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensvääristyisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvääristyisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensvääristyisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensvääristyisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensvääristyYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensvääristyköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensvääristykäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensvääristykää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensvääristyköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvääristynen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensvääristynetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensvääristynee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvääristynemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensvääristynette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensvääristynevät