| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vääristyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | vääristyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vääristyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vääristymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | vääristytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vääristyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vääristyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vääristyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vääristyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vääristyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vääristyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vääristyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vääristyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | vääristyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vääristyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vääristyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | vääristyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vääristyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | vääristy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vääristyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | vääristykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | vääristykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vääristykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vääristynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | vääristynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vääristynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vääristynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | vääristynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vääristynevät | | |