| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | komparaattorit | Genetiivi | komparaattorin |
| Monikon genetiivi | komparaattorien | Monikon genetiivi | komparaattoreiden |
| Monikon genetiivi | komparaattoreitten | Partitiivi | komparaattoria |
| Monikon partitiivi | komparaattoreita | Monikon partitiivi | komparaattoreja |
| Inessiivi | komparaattorissa | Monikon inessiivi | komparaattoreissa |
| Elatiivi | komparaattorista | Monikon elatiivi | komparaattoreista |
| Illatiivi | komparaattoriin | Monikon illatiivi | komparaattoreihin |
| Adessiivi | komparaattorilla | Monikon adessiivi | komparaattoreilla |
| Ablatiivi | komparaattorilta | Monikon ablatiivi | komparaattoreilta |
| Allatiivi | komparaattorille | Monikon allatiivi | komparaattoreille |
| Essiivi | komparaattorina | Monikon essiivi | komparaattoreina |
| Translatiivi | komparaattoriksi | Monikon translatiivi | komparaattoreiksi |
| Monikon instruktiivi | komparaattorein | Abessiivi | komparaattoritta |
| Monikon abessiivi | komparaattoreitta | Monikon akkusatiivi | komparaattorit |