| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | eläintiede | |
| Monikko | hyppyrotat | Genetiivi | hyppyrotan |
| Monikon genetiivi | hyppyrottien | Partitiivi | hyppyrottaa |
| Monikon partitiivi | hyppyrottia | Inessiivi | hyppyrotassa |
| Monikon inessiivi | hyppyrotissa | Elatiivi | hyppyrotasta |
| Monikon elatiivi | hyppyrotista | Illatiivi | hyppyrottaan |
| Monikon illatiivi | hyppyrottiin | Adessiivi | hyppyrotalla |
| Monikon adessiivi | hyppyrotilla | Ablatiivi | hyppyrotalta |
| Monikon ablatiivi | hyppyrotilta | Allatiivi | hyppyrotalle |
| Monikon allatiivi | hyppyrotille | Essiivi | hyppyrottana |
| Monikon essiivi | hyppyrottina | Translatiivi | hyppyrotaksi |
| Monikon translatiivi | hyppyrotiksi | Monikon instruktiivi | hyppyrotin |
| Abessiivi | hyppyrotatta | Monikon abessiivi | hyppyrotitta |
| Monikon akkusatiivi | hyppyrotat |