Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkodeklaratiivisetMonikkodeklaratiiviseni
MonikkodeklaratiivisesiMonikkodeklaratiivisemme
MonikkodeklaratiivisenneMonikkodeklaratiivisensa
GenetiivideklaratiivisenGenetiivideklaratiiviseni
GenetiivideklaratiivisesiGenetiivideklaratiivisemme
GenetiivideklaratiivisenneGenetiivideklaratiivisensa
Monikon genetiivideklaratiivistenMonikon genetiivideklaratiivisien
Monikon genetiivideklaratiivisteniMonikon genetiivideklaratiivisieni
Monikon genetiivideklaratiivistesiMonikon genetiivideklaratiivisiesi
Monikon genetiivideklaratiivistemmeMonikon genetiivideklaratiivisiemme
Monikon genetiivideklaratiivistenneMonikon genetiivideklaratiivisienne
Monikon genetiivideklaratiivistensaMonikon genetiivideklaratiivisiensa
PartitiivideklaratiivistaPartitiivideklaratiivistani
PartitiivideklaratiivistasiPartitiivideklaratiivistamme
PartitiivideklaratiivistannePartitiivideklaratiivistaan
PartitiivideklaratiivistansaMonikon partitiivideklaratiivisia
Monikon partitiivideklaratiivisianiMonikon partitiivideklaratiivisiasi
Monikon partitiivideklaratiivisiammeMonikon partitiivideklaratiivisianne
Monikon partitiivideklaratiivisiaanMonikon partitiivideklaratiivisiansa
InessiivideklaratiivisessaInessiivideklaratiivisessani
InessiivideklaratiivisessasiInessiivideklaratiivisessamme
InessiivideklaratiivisessanneInessiivideklaratiivisessaan
InessiivideklaratiivisessansaMonikon inessiivideklaratiivisissa
Monikon inessiivideklaratiivisissaniMonikon inessiivideklaratiivisissasi
Monikon inessiivideklaratiivisissammeMonikon inessiivideklaratiivisissanne
Monikon inessiivideklaratiivisissaanMonikon inessiivideklaratiivisissansa
ElatiivideklaratiivisestaElatiivideklaratiivisestani
ElatiivideklaratiivisestasiElatiivideklaratiivisestamme
ElatiivideklaratiivisestanneElatiivideklaratiivisestaan
ElatiivideklaratiivisestansaMonikon elatiivideklaratiivisista
Monikon elatiivideklaratiivisistaniMonikon elatiivideklaratiivisistasi
Monikon elatiivideklaratiivisistammeMonikon elatiivideklaratiivisistanne
Monikon elatiivideklaratiivisistaanMonikon elatiivideklaratiivisistansa
IllatiivideklaratiiviseenIllatiivideklaratiiviseeni
IllatiivideklaratiiviseesiIllatiivideklaratiiviseemme
IllatiivideklaratiiviseenneIllatiivideklaratiiviseensa
Monikon illatiivideklaratiivisiinMonikon illatiivideklaratiivisiini
Monikon illatiivideklaratiivisiisiMonikon illatiivideklaratiivisiimme
Monikon illatiivideklaratiivisiinneMonikon illatiivideklaratiivisiinsa
AdessiivideklaratiivisellaAdessiivideklaratiivisellani
AdessiivideklaratiivisellasiAdessiivideklaratiivisellamme
AdessiivideklaratiivisellanneAdessiivideklaratiivisellaan
AdessiivideklaratiivisellansaMonikon adessiivideklaratiivisilla
Monikon adessiivideklaratiivisillaniMonikon adessiivideklaratiivisillasi
Monikon adessiivideklaratiivisillammeMonikon adessiivideklaratiivisillanne
Monikon adessiivideklaratiivisillaanMonikon adessiivideklaratiivisillansa
AblatiivideklaratiiviseltaAblatiivideklaratiiviseltani
AblatiivideklaratiiviseltasiAblatiivideklaratiiviseltamme
AblatiivideklaratiiviseltanneAblatiivideklaratiiviseltaan
AblatiivideklaratiiviseltansaMonikon ablatiivideklaratiivisilta
Monikon ablatiivideklaratiivisiltaniMonikon ablatiivideklaratiivisiltasi
Monikon ablatiivideklaratiivisiltammeMonikon ablatiivideklaratiivisiltanne
Monikon ablatiivideklaratiivisiltaanMonikon ablatiivideklaratiivisiltansa
AllatiivideklaratiiviselleAllatiivideklaratiiviselleni
AllatiivideklaratiivisellesiAllatiivideklaratiivisellemme
AllatiivideklaratiivisellenneAllatiivideklaratiiviselleen
AllatiivideklaratiivisellensaMonikon allatiivideklaratiivisille
Monikon allatiivideklaratiivisilleniMonikon allatiivideklaratiivisillesi
Monikon allatiivideklaratiivisillemmeMonikon allatiivideklaratiivisillenne
Monikon allatiivideklaratiivisilleenMonikon allatiivideklaratiivisillensa
EssiivideklaratiivisenaEssiivideklaratiivisenani
EssiivideklaratiivisenasiEssiivideklaratiivisenamme
EssiivideklaratiivisenanneEssiivideklaratiivisenaan
EssiivideklaratiivisenansaMonikon essiivideklaratiivisina
Monikon essiivideklaratiivisinaniMonikon essiivideklaratiivisinasi
Monikon essiivideklaratiivisinammeMonikon essiivideklaratiivisinanne
Monikon essiivideklaratiivisinaanMonikon essiivideklaratiivisinansa
TranslatiivideklaratiiviseksiTranslatiivideklaratiivisekseni
TranslatiivideklaratiiviseksesiTranslatiivideklaratiiviseksemme
TranslatiivideklaratiiviseksenneTranslatiivideklaratiivisekseen
TranslatiivideklaratiiviseksensaMonikon translatiivideklaratiivisiksi
Monikon translatiivideklaratiivisikseniMonikon translatiivideklaratiivisiksesi
Monikon translatiivideklaratiivisiksemmeMonikon translatiivideklaratiivisiksenne
Monikon translatiivideklaratiivisikseenMonikon translatiivideklaratiivisiksensa
Monikon instruktiivideklaratiivisinAbessiivideklaratiivisetta
AbessiivideklaratiivisettaniAbessiivideklaratiivisettasi
AbessiivideklaratiivisettammeAbessiivideklaratiivisettanne
AbessiivideklaratiivisettaanAbessiivideklaratiivisettansa
Monikon abessiivideklaratiivisittaMonikon abessiivideklaratiivisittani
Monikon abessiivideklaratiivisittasiMonikon abessiivideklaratiivisittamme
Monikon abessiivideklaratiivisittanneMonikon abessiivideklaratiivisittaan
Monikon abessiivideklaratiivisittansaMonikon komitatiivideklaratiivisine
Monikon komitatiivideklaratiivisineniMonikon komitatiivideklaratiivisinesi
Monikon komitatiivideklaratiivisinemmeMonikon komitatiivideklaratiivisinenne
Monikon komitatiivideklaratiivisineenMonikon komitatiivideklaratiivisinensa
Monikon akkusatiivideklaratiivisetMonikon akkusatiivideklaratiiviseni
Monikon akkusatiivideklaratiivisesiMonikon akkusatiivideklaratiivisemme
Monikon akkusatiivideklaratiivisenneMonikon akkusatiivideklaratiivisensa
AkkusatiivideklaratiiviseniAkkusatiivideklaratiivisesi
AkkusatiivideklaratiivisemmeAkkusatiivideklaratiivisenne
Akkusatiivideklaratiivisensa