Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
declarative
Taivutusmuodot
Monikko
deklaratiiviset
Monikko
deklaratiiviseni
Monikko
deklaratiivisesi
Monikko
deklaratiivisemme
Monikko
deklaratiivisenne
Monikko
deklaratiivisensa
Genetiivi
deklaratiivisen
Genetiivi
deklaratiiviseni
Genetiivi
deklaratiivisesi
Genetiivi
deklaratiivisemme
Genetiivi
deklaratiivisenne
Genetiivi
deklaratiivisensa
Monikon genetiivi
deklaratiivisten
Monikon genetiivi
deklaratiivisien
Monikon genetiivi
deklaratiivisteni
Monikon genetiivi
deklaratiivisieni
Monikon genetiivi
deklaratiivistesi
Monikon genetiivi
deklaratiivisiesi
Monikon genetiivi
deklaratiivistemme
Monikon genetiivi
deklaratiivisiemme
Monikon genetiivi
deklaratiivistenne
Monikon genetiivi
deklaratiivisienne
Monikon genetiivi
deklaratiivistensa
Monikon genetiivi
deklaratiivisiensa
Partitiivi
deklaratiivista
Partitiivi
deklaratiivistani
Partitiivi
deklaratiivistasi
Partitiivi
deklaratiivistamme
Partitiivi
deklaratiivistanne
Partitiivi
deklaratiivistaan
Partitiivi
deklaratiivistansa
Monikon partitiivi
deklaratiivisia
Monikon partitiivi
deklaratiivisiani
Monikon partitiivi
deklaratiivisiasi
Monikon partitiivi
deklaratiivisiamme
Monikon partitiivi
deklaratiivisianne
Monikon partitiivi
deklaratiivisiaan
Monikon partitiivi
deklaratiivisiansa
Inessiivi
deklaratiivisessa
Inessiivi
deklaratiivisessani
Inessiivi
deklaratiivisessasi
Inessiivi
deklaratiivisessamme
Inessiivi
deklaratiivisessanne
Inessiivi
deklaratiivisessaan
Inessiivi
deklaratiivisessansa
Monikon inessiivi
deklaratiivisissa
Monikon inessiivi
deklaratiivisissani
Monikon inessiivi
deklaratiivisissasi
Monikon inessiivi
deklaratiivisissamme
Monikon inessiivi
deklaratiivisissanne
Monikon inessiivi
deklaratiivisissaan
Monikon inessiivi
deklaratiivisissansa
Elatiivi
deklaratiivisesta
Elatiivi
deklaratiivisestani
Elatiivi
deklaratiivisestasi
Elatiivi
deklaratiivisestamme
Elatiivi
deklaratiivisestanne
Elatiivi
deklaratiivisestaan
Elatiivi
deklaratiivisestansa
Monikon elatiivi
deklaratiivisista
Monikon elatiivi
deklaratiivisistani
Monikon elatiivi
deklaratiivisistasi
Monikon elatiivi
deklaratiivisistamme
Monikon elatiivi
deklaratiivisistanne
Monikon elatiivi
deklaratiivisistaan
Monikon elatiivi
deklaratiivisistansa
Illatiivi
deklaratiiviseen
Illatiivi
deklaratiiviseeni
Illatiivi
deklaratiiviseesi
Illatiivi
deklaratiiviseemme
Illatiivi
deklaratiiviseenne
Illatiivi
deklaratiiviseensa
Monikon illatiivi
deklaratiivisiin
Monikon illatiivi
deklaratiivisiini
Monikon illatiivi
deklaratiivisiisi
Monikon illatiivi
deklaratiivisiimme
Monikon illatiivi
deklaratiivisiinne
Monikon illatiivi
deklaratiivisiinsa
Adessiivi
deklaratiivisella
Adessiivi
deklaratiivisellani
Adessiivi
deklaratiivisellasi
Adessiivi
deklaratiivisellamme
Adessiivi
deklaratiivisellanne
Adessiivi
deklaratiivisellaan
Adessiivi
deklaratiivisellansa
Monikon adessiivi
deklaratiivisilla
Monikon adessiivi
deklaratiivisillani
Monikon adessiivi
deklaratiivisillasi
Monikon adessiivi
deklaratiivisillamme
Monikon adessiivi
deklaratiivisillanne
Monikon adessiivi
deklaratiivisillaan
Monikon adessiivi
deklaratiivisillansa
Ablatiivi
deklaratiiviselta
Ablatiivi
deklaratiiviseltani
Ablatiivi
deklaratiiviseltasi
Ablatiivi
deklaratiiviseltamme
Ablatiivi
deklaratiiviseltanne
Ablatiivi
deklaratiiviseltaan
Ablatiivi
deklaratiiviseltansa
Monikon ablatiivi
deklaratiivisilta
Monikon ablatiivi
deklaratiivisiltani
Monikon ablatiivi
deklaratiivisiltasi
Monikon ablatiivi
deklaratiivisiltamme
Monikon ablatiivi
deklaratiivisiltanne
Monikon ablatiivi
deklaratiivisiltaan
Monikon ablatiivi
deklaratiivisiltansa
Allatiivi
deklaratiiviselle
Allatiivi
deklaratiiviselleni
Allatiivi
deklaratiivisellesi
Allatiivi
deklaratiivisellemme
Allatiivi
deklaratiivisellenne
Allatiivi
deklaratiiviselleen
Allatiivi
deklaratiivisellensa
Monikon allatiivi
deklaratiivisille
Monikon allatiivi
deklaratiivisilleni
Monikon allatiivi
deklaratiivisillesi
Monikon allatiivi
deklaratiivisillemme
Monikon allatiivi
deklaratiivisillenne
Monikon allatiivi
deklaratiivisilleen
Monikon allatiivi
deklaratiivisillensa
Essiivi
deklaratiivisena
Essiivi
deklaratiivisenani
Essiivi
deklaratiivisenasi
Essiivi
deklaratiivisenamme
Essiivi
deklaratiivisenanne
Essiivi
deklaratiivisenaan
Essiivi
deklaratiivisenansa
Monikon essiivi
deklaratiivisina
Monikon essiivi
deklaratiivisinani
Monikon essiivi
deklaratiivisinasi
Monikon essiivi
deklaratiivisinamme
Monikon essiivi
deklaratiivisinanne
Monikon essiivi
deklaratiivisinaan
Monikon essiivi
deklaratiivisinansa
Translatiivi
deklaratiiviseksi
Translatiivi
deklaratiivisekseni
Translatiivi
deklaratiiviseksesi
Translatiivi
deklaratiiviseksemme
Translatiivi
deklaratiiviseksenne
Translatiivi
deklaratiivisekseen
Translatiivi
deklaratiiviseksensa
Monikon translatiivi
deklaratiivisiksi
Monikon translatiivi
deklaratiivisikseni
Monikon translatiivi
deklaratiivisiksesi
Monikon translatiivi
deklaratiivisiksemme
Monikon translatiivi
deklaratiivisiksenne
Monikon translatiivi
deklaratiivisikseen
Monikon translatiivi
deklaratiivisiksensa
Monikon instruktiivi
deklaratiivisin
Abessiivi
deklaratiivisetta
Abessiivi
deklaratiivisettani
Abessiivi
deklaratiivisettasi
Abessiivi
deklaratiivisettamme
Abessiivi
deklaratiivisettanne
Abessiivi
deklaratiivisettaan
Abessiivi
deklaratiivisettansa
Monikon abessiivi
deklaratiivisitta
Monikon abessiivi
deklaratiivisittani
Monikon abessiivi
deklaratiivisittasi
Monikon abessiivi
deklaratiivisittamme
Monikon abessiivi
deklaratiivisittanne
Monikon abessiivi
deklaratiivisittaan
Monikon abessiivi
deklaratiivisittansa
Monikon komitatiivi
deklaratiivisine
Monikon komitatiivi
deklaratiivisineni
Monikon komitatiivi
deklaratiivisinesi
Monikon komitatiivi
deklaratiivisinemme
Monikon komitatiivi
deklaratiivisinenne
Monikon komitatiivi
deklaratiivisineen
Monikon komitatiivi
deklaratiivisinensa
Monikon akkusatiivi
deklaratiiviset
Monikon akkusatiivi
deklaratiiviseni
Monikon akkusatiivi
deklaratiivisesi
Monikon akkusatiivi
deklaratiivisemme
Monikon akkusatiivi
deklaratiivisenne
Monikon akkusatiivi
deklaratiivisensa
Akkusatiivi
deklaratiiviseni
Akkusatiivi
deklaratiivisesi
Akkusatiivi
deklaratiivisemme
Akkusatiivi
deklaratiivisenne
Akkusatiivi
deklaratiivisensa