| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Monikko | rasterit | Genetiivi | rasterin |
| Monikon genetiivi | rasterien | Monikon genetiivi | rastereiden |
| Monikon genetiivi | rastereitten | Partitiivi | rasteria |
| Monikon partitiivi | rastereita | Monikon partitiivi | rastereja |
| Inessiivi | rasterissa | Monikon inessiivi | rastereissa |
| Elatiivi | rasterista | Monikon elatiivi | rastereista |
| Illatiivi | rasteriin | Monikon illatiivi | rastereihin |
| Adessiivi | rasterilla | Monikon adessiivi | rastereilla |
| Ablatiivi | rasterilta | Monikon ablatiivi | rastereilta |
| Allatiivi | rasterille | Monikon allatiivi | rastereille |
| Essiivi | rasterina | Monikon essiivi | rastereina |
| Translatiivi | rasteriksi | Monikon translatiivi | rastereiksi |
| Monikon instruktiivi | rasterein | Abessiivi | rasteritta |
| Monikon abessiivi | rastereitta | Monikon akkusatiivi | rasterit |