| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | harmaasävyt | Genetiivi | harmaasävyn |
| Monikon genetiivi | harmaasävyjen | Partitiivi | harmaasävyä |
| Monikon partitiivi | harmaasävyjä | Inessiivi | harmaasävyssä |
| Monikon inessiivi | harmaasävyissä | Elatiivi | harmaasävystä |
| Monikon elatiivi | harmaasävyistä | Illatiivi | harmaasävyyn |
| Monikon illatiivi | harmaasävyihin | Adessiivi | harmaasävyllä |
| Monikon adessiivi | harmaasävyillä | Ablatiivi | harmaasävyltä |
| Monikon ablatiivi | harmaasävyiltä | Allatiivi | harmaasävylle |
| Monikon allatiivi | harmaasävyille | Essiivi | harmaasävynä |
| Monikon essiivi | harmaasävyinä | Translatiivi | harmaasävyksi |
| Monikon translatiivi | harmaasävyiksi | Monikon instruktiivi | harmaasävyin |
| Abessiivi | harmaasävyttä | Monikon abessiivi | harmaasävyittä |
| Monikon akkusatiivi | harmaasävyt |