| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | halventava | ||
| 2. | halventava | ||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | harvinainen | ||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 7. | |||
| Monikko | kätyrit | Genetiivi | kätyrin |
| Monikon genetiivi | kätyrien | Monikon genetiivi | kätyreiden |
| Monikon genetiivi | kätyreitten | Partitiivi | kätyriä |
| Monikon partitiivi | kätyreitä | Monikon partitiivi | kätyrejä |
| Inessiivi | kätyrissä | Monikon inessiivi | kätyreissä |
| Elatiivi | kätyristä | Monikon elatiivi | kätyreistä |
| Illatiivi | kätyriin | Monikon illatiivi | kätyreihin |
| Adessiivi | kätyrillä | Monikon adessiivi | kätyreillä |
| Ablatiivi | kätyriltä | Monikon ablatiivi | kätyreiltä |
| Allatiivi | kätyrille | Monikon allatiivi | kätyreille |
| Essiivi | kätyrinä | Monikon essiivi | kätyreinä |
| Translatiivi | kätyriksi | Monikon translatiivi | kätyreiksi |
| Monikon instruktiivi | kätyrein | Abessiivi | kätyrittä |
| Monikon abessiivi | kätyreittä | Monikon akkusatiivi | kätyrit |