| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | Skotlannin englanti, geordien murre, Pohjois-Englannin murteet | |
| Monikko | tyttöset | Genetiivi | tyttösen |
| Monikon genetiivi | tyttösten | Monikon genetiivi | tyttösien |
| Partitiivi | tyttöstä | Monikon partitiivi | tyttösiä |
| Inessiivi | tyttösessä | Monikon inessiivi | tyttösissä |
| Elatiivi | tyttösestä | Monikon elatiivi | tyttösistä |
| Illatiivi | tyttöseen | Monikon illatiivi | tyttösiin |
| Adessiivi | tyttösellä | Monikon adessiivi | tyttösillä |
| Ablatiivi | tyttöseltä | Monikon ablatiivi | tyttösiltä |
| Allatiivi | tyttöselle | Monikon allatiivi | tyttösille |
| Essiivi | tyttösenä | Monikon essiivi | tyttösinä |
| Translatiivi | tyttöseksi | Monikon translatiivi | tyttösiksi |
| Monikon instruktiivi | tyttösin | Abessiivi | tyttösettä |
| Monikon abessiivi | tyttösittä | Monikon akkusatiivi | tyttöset |