Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈju.ro/
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
4.
5.
Muut/tuntemattomat
6.
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
7.
8.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. vähäpuheinen ja totisen oloinen, jäyhän yksitotinen ja usein omissa oloissaan paikallaan pysyvä

Esimerkit

  • Matti osoittautui mukavaksi kaveriksi vaikka vähän juro onkin.
  • Jurot kalat eivät hevin ui pyydykseen.

Taivutusmuodot

MonikkojurotMonikkojuroni
MonikkojurosiMonikkojuromme
MonikkojuronneMonikkojuronsa
GenetiivijuronGenetiivijuroni
GenetiivijurosiGenetiivijuromme
GenetiivijuronneGenetiivijuronsa
Monikon genetiivijurojenMonikon genetiivijurojeni
Monikon genetiivijurojesiMonikon genetiivijurojemme
Monikon genetiivijurojenneMonikon genetiivijurojensa
PartitiivijuroaPartitiivijuroani
PartitiivijuroasiPartitiivijuroamme
PartitiivijuroannePartitiivijuroaan
PartitiivijuroansaMonikon partitiivijuroja
Monikon partitiivijurojaniMonikon partitiivijurojasi
Monikon partitiivijurojammeMonikon partitiivijurojanne
Monikon partitiivijurojaanMonikon partitiivijurojansa
InessiivijurossaInessiivijurossani
InessiivijurossasiInessiivijurossamme
InessiivijurossanneInessiivijurossaan
InessiivijurossansaMonikon inessiivijuroissa
Monikon inessiivijuroissaniMonikon inessiivijuroissasi
Monikon inessiivijuroissammeMonikon inessiivijuroissanne
Monikon inessiivijuroissaanMonikon inessiivijuroissansa
ElatiivijurostaElatiivijurostani
ElatiivijurostasiElatiivijurostamme
ElatiivijurostanneElatiivijurostaan
ElatiivijurostansaMonikon elatiivijuroista
Monikon elatiivijuroistaniMonikon elatiivijuroistasi
Monikon elatiivijuroistammeMonikon elatiivijuroistanne
Monikon elatiivijuroistaanMonikon elatiivijuroistansa
IllatiivijuroonIllatiivijurooni
IllatiivijuroosiIllatiivijuroomme
IllatiivijuroonneIllatiivijuroonsa
Monikon illatiivijuroihinMonikon illatiivijuroihini
Monikon illatiivijuroihisiMonikon illatiivijuroihimme
Monikon illatiivijuroihinneMonikon illatiivijuroihinsa
AdessiivijurollaAdessiivijurollani
AdessiivijurollasiAdessiivijurollamme
AdessiivijurollanneAdessiivijurollaan
AdessiivijurollansaMonikon adessiivijuroilla
Monikon adessiivijuroillaniMonikon adessiivijuroillasi
Monikon adessiivijuroillammeMonikon adessiivijuroillanne
Monikon adessiivijuroillaanMonikon adessiivijuroillansa
AblatiivijuroltaAblatiivijuroltani
AblatiivijuroltasiAblatiivijuroltamme
AblatiivijuroltanneAblatiivijuroltaan
AblatiivijuroltansaMonikon ablatiivijuroilta
Monikon ablatiivijuroiltaniMonikon ablatiivijuroiltasi
Monikon ablatiivijuroiltammeMonikon ablatiivijuroiltanne
Monikon ablatiivijuroiltaanMonikon ablatiivijuroiltansa
AllatiivijurolleAllatiivijurolleni
AllatiivijurollesiAllatiivijurollemme
AllatiivijurollenneAllatiivijurolleen
AllatiivijurollensaMonikon allatiivijuroille
Monikon allatiivijuroilleniMonikon allatiivijuroillesi
Monikon allatiivijuroillemmeMonikon allatiivijuroillenne
Monikon allatiivijuroilleenMonikon allatiivijuroillensa
EssiivijuronaEssiivijuronani
EssiivijuronasiEssiivijuronamme
EssiivijuronanneEssiivijuronaan
EssiivijuronansaMonikon essiivijuroina
Monikon essiivijuroinaniMonikon essiivijuroinasi
Monikon essiivijuroinammeMonikon essiivijuroinanne
Monikon essiivijuroinaanMonikon essiivijuroinansa
TranslatiivijuroksiTranslatiivijurokseni
TranslatiivijuroksesiTranslatiivijuroksemme
TranslatiivijuroksenneTranslatiivijurokseen
TranslatiivijuroksensaMonikon translatiivijuroiksi
Monikon translatiivijuroikseniMonikon translatiivijuroiksesi
Monikon translatiivijuroiksemmeMonikon translatiivijuroiksenne
Monikon translatiivijuroikseenMonikon translatiivijuroiksensa
Monikon instruktiivijuroinAbessiivijurotta
AbessiivijurottaniAbessiivijurottasi
AbessiivijurottammeAbessiivijurottanne
AbessiivijurottaanAbessiivijurottansa
Monikon abessiivijuroittaMonikon abessiivijuroittani
Monikon abessiivijuroittasiMonikon abessiivijuroittamme
Monikon abessiivijuroittanneMonikon abessiivijuroittaan
Monikon abessiivijuroittansaMonikon komitatiivijuroine
Monikon komitatiivijuroineniMonikon komitatiivijuroinesi
Monikon komitatiivijuroinemmeMonikon komitatiivijuroinenne
Monikon komitatiivijuroineenMonikon komitatiivijuroinensa
KomparatiivijurompiSuperlatiivijuroin
Monikon akkusatiivijurotMonikon akkusatiivijuroni
Monikon akkusatiivijurosiMonikon akkusatiivijuromme
Monikon akkusatiivijuronneMonikon akkusatiivijuronsa
AkkusatiivijuroniAkkusatiivijurosi
AkkusatiivijurommeAkkusatiivijuronne
Akkusatiivijuronsa