| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | sullen, sulky, blunt, glum, surly, unsociable, stolid, dour |
| esperanto | flegma |
| hollanti | nors, gemelijk, uitdrukkingsloos, sip |
| italia | afflitto, astioso |
| portugali | carrancudo |
| ranska | taciturne, maussade, morose, réservé |
| ruotsi | trumpen, dyster, tvär |
| saksa | schwerfällig |
| tanska | vrangvillig, mut |
| tšekki | netečný |
| venäjä | угрюмый (ugrjumyi), невозмутимый (nevozmutimyi), бесстрастный (besstrastnyi) |
| Monikko | jurot | Monikko | juroni |
| Monikko | jurosi | Monikko | juromme |
| Monikko | juronne | Monikko | juronsa |
| Genetiivi | juron | Genetiivi | juroni |
| Genetiivi | jurosi | Genetiivi | juromme |
| Genetiivi | juronne | Genetiivi | juronsa |
| Monikon genetiivi | jurojen | Monikon genetiivi | jurojeni |
| Monikon genetiivi | jurojesi | Monikon genetiivi | jurojemme |
| Monikon genetiivi | jurojenne | Monikon genetiivi | jurojensa |
| Partitiivi | juroa | Partitiivi | juroani |
| Partitiivi | juroasi | Partitiivi | juroamme |
| Partitiivi | juroanne | Partitiivi | juroaan |
| Partitiivi | juroansa | Monikon partitiivi | juroja |
| Monikon partitiivi | jurojani | Monikon partitiivi | jurojasi |
| Monikon partitiivi | jurojamme | Monikon partitiivi | jurojanne |
| Monikon partitiivi | jurojaan | Monikon partitiivi | jurojansa |
| Inessiivi | jurossa | Inessiivi | jurossani |
| Inessiivi | jurossasi | Inessiivi | jurossamme |
| Inessiivi | jurossanne | Inessiivi | jurossaan |
| Inessiivi | jurossansa | Monikon inessiivi | juroissa |
| Monikon inessiivi | juroissani | Monikon inessiivi | juroissasi |
| Monikon inessiivi | juroissamme | Monikon inessiivi | juroissanne |
| Monikon inessiivi | juroissaan | Monikon inessiivi | juroissansa |
| Elatiivi | jurosta | Elatiivi | jurostani |
| Elatiivi | jurostasi | Elatiivi | jurostamme |
| Elatiivi | jurostanne | Elatiivi | jurostaan |
| Elatiivi | jurostansa | Monikon elatiivi | juroista |
| Monikon elatiivi | juroistani | Monikon elatiivi | juroistasi |
| Monikon elatiivi | juroistamme | Monikon elatiivi | juroistanne |
| Monikon elatiivi | juroistaan | Monikon elatiivi | juroistansa |
| Illatiivi | juroon | Illatiivi | jurooni |
| Illatiivi | juroosi | Illatiivi | juroomme |
| Illatiivi | juroonne | Illatiivi | juroonsa |
| Monikon illatiivi | juroihin | Monikon illatiivi | juroihini |
| Monikon illatiivi | juroihisi | Monikon illatiivi | juroihimme |
| Monikon illatiivi | juroihinne | Monikon illatiivi | juroihinsa |
| Adessiivi | jurolla | Adessiivi | jurollani |
| Adessiivi | jurollasi | Adessiivi | jurollamme |
| Adessiivi | jurollanne | Adessiivi | jurollaan |
| Adessiivi | jurollansa | Monikon adessiivi | juroilla |
| Monikon adessiivi | juroillani | Monikon adessiivi | juroillasi |
| Monikon adessiivi | juroillamme | Monikon adessiivi | juroillanne |
| Monikon adessiivi | juroillaan | Monikon adessiivi | juroillansa |
| Ablatiivi | jurolta | Ablatiivi | juroltani |
| Ablatiivi | juroltasi | Ablatiivi | juroltamme |
| Ablatiivi | juroltanne | Ablatiivi | juroltaan |
| Ablatiivi | juroltansa | Monikon ablatiivi | juroilta |
| Monikon ablatiivi | juroiltani | Monikon ablatiivi | juroiltasi |
| Monikon ablatiivi | juroiltamme | Monikon ablatiivi | juroiltanne |
| Monikon ablatiivi | juroiltaan | Monikon ablatiivi | juroiltansa |
| Allatiivi | jurolle | Allatiivi | jurolleni |
| Allatiivi | jurollesi | Allatiivi | jurollemme |
| Allatiivi | jurollenne | Allatiivi | jurolleen |
| Allatiivi | jurollensa | Monikon allatiivi | juroille |
| Monikon allatiivi | juroilleni | Monikon allatiivi | juroillesi |
| Monikon allatiivi | juroillemme | Monikon allatiivi | juroillenne |
| Monikon allatiivi | juroilleen | Monikon allatiivi | juroillensa |
| Essiivi | jurona | Essiivi | juronani |
| Essiivi | juronasi | Essiivi | juronamme |
| Essiivi | juronanne | Essiivi | juronaan |
| Essiivi | juronansa | Monikon essiivi | juroina |
| Monikon essiivi | juroinani | Monikon essiivi | juroinasi |
| Monikon essiivi | juroinamme | Monikon essiivi | juroinanne |
| Monikon essiivi | juroinaan | Monikon essiivi | juroinansa |
| Translatiivi | juroksi | Translatiivi | jurokseni |
| Translatiivi | juroksesi | Translatiivi | juroksemme |
| Translatiivi | juroksenne | Translatiivi | jurokseen |
| Translatiivi | juroksensa | Monikon translatiivi | juroiksi |
| Monikon translatiivi | juroikseni | Monikon translatiivi | juroiksesi |
| Monikon translatiivi | juroiksemme | Monikon translatiivi | juroiksenne |
| Monikon translatiivi | juroikseen | Monikon translatiivi | juroiksensa |
| Monikon instruktiivi | juroin | Abessiivi | jurotta |
| Abessiivi | jurottani | Abessiivi | jurottasi |
| Abessiivi | jurottamme | Abessiivi | jurottanne |
| Abessiivi | jurottaan | Abessiivi | jurottansa |
| Monikon abessiivi | juroitta | Monikon abessiivi | juroittani |
| Monikon abessiivi | juroittasi | Monikon abessiivi | juroittamme |
| Monikon abessiivi | juroittanne | Monikon abessiivi | juroittaan |
| Monikon abessiivi | juroittansa | Monikon komitatiivi | juroine |
| Monikon komitatiivi | juroineni | Monikon komitatiivi | juroinesi |
| Monikon komitatiivi | juroinemme | Monikon komitatiivi | juroinenne |
| Monikon komitatiivi | juroineen | Monikon komitatiivi | juroinensa |
| Komparatiivi | jurompi | Superlatiivi | juroin |
| Monikon akkusatiivi | jurot | Monikon akkusatiivi | juroni |
| Monikon akkusatiivi | jurosi | Monikon akkusatiivi | juromme |
| Monikon akkusatiivi | juronne | Monikon akkusatiivi | juronsa |
| Akkusatiivi | juroni | Akkusatiivi | jurosi |
| Akkusatiivi | juromme | Akkusatiivi | juronne |
| Akkusatiivi | juronsa |