| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kiekunat | Genetiivi | kiekunan |
| Monikon genetiivi | kiekunoiden | Monikon genetiivi | kiekunoitten |
| Partitiivi | kiekunaa | Monikon partitiivi | kiekunoita |
| Inessiivi | kiekunassa | Monikon inessiivi | kiekunoissa |
| Elatiivi | kiekunasta | Monikon elatiivi | kiekunoista |
| Illatiivi | kiekunaan | Monikon illatiivi | kiekunoihin |
| Adessiivi | kiekunalla | Monikon adessiivi | kiekunoilla |
| Ablatiivi | kiekunalta | Monikon ablatiivi | kiekunoilta |
| Allatiivi | kiekunalle | Monikon allatiivi | kiekunoille |
| Essiivi | kiekunana | Monikon essiivi | kiekunoina |
| Translatiivi | kiekunaksi | Monikon translatiivi | kiekunoiksi |
| Monikon instruktiivi | kiekunoin | Abessiivi | kiekunatta |
| Monikon abessiivi | kiekunoitta | Monikon akkusatiivi | kiekunat |