| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | paahtimot | Genetiivi | paahtimon |
| Monikon genetiivi | paahtimojen | Monikon genetiivi | paahtimoiden |
| Monikon genetiivi | paahtimoitten | Partitiivi | paahtimoa |
| Monikon partitiivi | paahtimoja | Monikon partitiivi | paahtimoita |
| Inessiivi | paahtimossa | Monikon inessiivi | paahtimoissa |
| Elatiivi | paahtimosta | Monikon elatiivi | paahtimoista |
| Illatiivi | paahtimoon | Monikon illatiivi | paahtimoihin |
| Adessiivi | paahtimolla | Monikon adessiivi | paahtimoilla |
| Ablatiivi | paahtimolta | Monikon ablatiivi | paahtimoilta |
| Allatiivi | paahtimolle | Monikon allatiivi | paahtimoille |
| Essiivi | paahtimona | Monikon essiivi | paahtimoina |
| Translatiivi | paahtimoksi | Monikon translatiivi | paahtimoiksi |
| Monikon instruktiivi | paahtimoin | Abessiivi | paahtimotta |
| Monikon abessiivi | paahtimoitta | Monikon akkusatiivi | paahtimot |