| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | yleistyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | yleistyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | yleistyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | yleistymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | yleistytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | yleistyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | yleistyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | yleistyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | yleistyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | yleistyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | yleistyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | yleistyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | yleistyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | yleistyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | yleistyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | yleistyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | yleistyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | yleistyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | yleisty | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | yleistyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | yleistykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | yleistykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | yleistykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | yleistynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | yleistynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | yleistynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | yleistynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | yleistynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | yleistynevät | | |