| Monikko | itiökotelot | Genetiivi | itiökotelon |
| Monikon genetiivi | itiökotelojen | Monikon genetiivi | itiökoteloiden |
| Monikon genetiivi | itiökoteloitten | Partitiivi | itiökoteloa |
| Monikon partitiivi | itiökoteloja | Monikon partitiivi | itiökoteloita |
| Inessiivi | itiökotelossa | Monikon inessiivi | itiökoteloissa |
| Elatiivi | itiökotelosta | Monikon elatiivi | itiökoteloista |
| Illatiivi | itiökoteloon | Monikon illatiivi | itiökoteloihin |
| Adessiivi | itiökotelolla | Monikon adessiivi | itiökoteloilla |
| Ablatiivi | itiökotelolta | Monikon ablatiivi | itiökoteloilta |
| Allatiivi | itiökotelolle | Monikon allatiivi | itiökoteloille |
| Essiivi | itiökotelona | Monikon essiivi | itiökoteloina |
| Translatiivi | itiökoteloksi | Monikon translatiivi | itiökoteloiksi |
| Monikon instruktiivi | itiökoteloin | Abessiivi | itiökotelotta |
| Monikon abessiivi | itiökoteloitta | Monikon akkusatiivi | itiökotelot |