| Käännös | |
|---|---|
| 1. | pervinca {m} |
| Monikko | talviot | Genetiivi | talvion |
| Monikon genetiivi | talvioiden | Monikon genetiivi | talvioitten |
| Partitiivi | talviota | Monikon partitiivi | talvioita |
| Inessiivi | talviossa | Monikon inessiivi | talvioissa |
| Elatiivi | talviosta | Monikon elatiivi | talvioista |
| Illatiivi | talvioon | Monikon illatiivi | talvioihin |
| Adessiivi | talviolla | Monikon adessiivi | talvioilla |
| Ablatiivi | talviolta | Monikon ablatiivi | talvioilta |
| Allatiivi | talviolle | Monikon allatiivi | talvioille |
| Essiivi | talviona | Monikon essiivi | talvioina |
| Translatiivi | talvioksi | Monikon translatiivi | talvioiksi |
| Monikon instruktiivi | talvioin | Abessiivi | talviotta |
| Monikon abessiivi | talvioitta | Monikon akkusatiivi | talviot |