| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | Kanada | |
| Monikko | alkuperäiskansat | Genetiivi | alkuperäiskansan |
| Monikon genetiivi | alkuperäiskansojen | Partitiivi | alkuperäiskansaa |
| Monikon partitiivi | alkuperäiskansoja | Inessiivi | alkuperäiskansassa |
| Monikon inessiivi | alkuperäiskansoissa | Elatiivi | alkuperäiskansasta |
| Monikon elatiivi | alkuperäiskansoista | Illatiivi | alkuperäiskansaan |
| Monikon illatiivi | alkuperäiskansoihin | Adessiivi | alkuperäiskansalla |
| Monikon adessiivi | alkuperäiskansoilla | Ablatiivi | alkuperäiskansalta |
| Monikon ablatiivi | alkuperäiskansoilta | Allatiivi | alkuperäiskansalle |
| Monikon allatiivi | alkuperäiskansoille | Essiivi | alkuperäiskansana |
| Monikon essiivi | alkuperäiskansoina | Translatiivi | alkuperäiskansaksi |
| Monikon translatiivi | alkuperäiskansoiksi | Monikon instruktiivi | alkuperäiskansoin |
| Abessiivi | alkuperäiskansatta | Monikon abessiivi | alkuperäiskansoitta |
| Monikon akkusatiivi | alkuperäiskansat |