| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | työlääketieteet | Genetiivi | työlääketieteen |
| Monikon genetiivi | työlääketieteiden | Monikon genetiivi | työlääketieteitten |
| Partitiivi | työlääketiedettä | Monikon partitiivi | työlääketieteitä |
| Inessiivi | työlääketieteessä | Monikon inessiivi | työlääketieteissä |
| Elatiivi | työlääketieteestä | Monikon elatiivi | työlääketieteistä |
| Illatiivi | työlääketieteeseen | Monikon illatiivi | työlääketieteisiin |
| Monikon illatiivi | työlääketieteihin | Adessiivi | työlääketieteellä |
| Monikon adessiivi | työlääketieteillä | Ablatiivi | työlääketieteeltä |
| Monikon ablatiivi | työlääketieteiltä | Allatiivi | työlääketieteelle |
| Monikon allatiivi | työlääketieteille | Essiivi | työlääketieteenä |
| Monikon essiivi | työlääketieteinä | Translatiivi | työlääketieteeksi |
| Monikon translatiivi | työlääketieteiksi | Monikon instruktiivi | työlääketietein |
| Abessiivi | työlääketieteettä | Monikon abessiivi | työlääketieteittä |
| Monikon akkusatiivi | työlääketieteet |