| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | isohutiat | Genetiivi | isohutian |
| Monikon genetiivi | isohutioiden | Monikon genetiivi | isohutioitten |
| Partitiivi | isohutiaa | Monikon partitiivi | isohutioita |
| Inessiivi | isohutiassa | Monikon inessiivi | isohutioissa |
| Elatiivi | isohutiasta | Monikon elatiivi | isohutioista |
| Illatiivi | isohutiaan | Monikon illatiivi | isohutioihin |
| Adessiivi | isohutialla | Monikon adessiivi | isohutioilla |
| Ablatiivi | isohutialta | Monikon ablatiivi | isohutioilta |
| Allatiivi | isohutialle | Monikon allatiivi | isohutioille |
| Essiivi | isohutiana | Monikon essiivi | isohutioina |
| Translatiivi | isohutiaksi | Monikon translatiivi | isohutioiksi |
| Monikon instruktiivi | isohutioin | Abessiivi | isohutiatta |
| Monikon abessiivi | isohutioitta | Monikon akkusatiivi | isohutiat |