| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | laki | ||
| 3. | laki | ||
| 4. | laki | ||
| 5. | |||
| Monikko | työtodistukset | Genetiivi | työtodistuksen |
| Monikon genetiivi | työtodistusten | Monikon genetiivi | työtodistuksien |
| Partitiivi | työtodistusta | Monikon partitiivi | työtodistuksia |
| Inessiivi | työtodistuksessa | Monikon inessiivi | työtodistuksissa |
| Elatiivi | työtodistuksesta | Monikon elatiivi | työtodistuksista |
| Illatiivi | työtodistukseen | Monikon illatiivi | työtodistuksiin |
| Adessiivi | työtodistuksella | Monikon adessiivi | työtodistuksilla |
| Ablatiivi | työtodistukselta | Monikon ablatiivi | työtodistuksilta |
| Allatiivi | työtodistukselle | Monikon allatiivi | työtodistuksille |
| Essiivi | työtodistuksena | Monikon essiivi | työtodistuksina |
| Translatiivi | työtodistukseksi | Monikon translatiivi | työtodistuksiksi |
| Monikon instruktiivi | työtodistuksin | Abessiivi | työtodistuksetta |
| Monikon abessiivi | työtodistuksitta | Monikon akkusatiivi | työtodistukset |