| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | äsähdän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | äsähdät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | äsähdämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | äsähdätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | äsähtävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | äsähdin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | äsähdit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | äsähti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | äsähdimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | äsähditte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | äsähtivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | äsähtäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | äsähtäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | äsähtäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | äsähtäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | äsähtäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | äsähtäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | äsähdä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | äsähtäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | äsähtäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | äsähtäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | äsähtäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | äsähtänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | äsähtänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | äsähtänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | äsähtänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | äsähtänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | äsähtänevät |