| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | puuroaamiaiset | Genetiivi | puuroaamiaisen |
| Monikon genetiivi | puuroaamiaisten | Monikon genetiivi | puuroaamiaisien |
| Partitiivi | puuroaamiaista | Monikon partitiivi | puuroaamiaisia |
| Inessiivi | puuroaamiaisessa | Monikon inessiivi | puuroaamiaisissa |
| Elatiivi | puuroaamiaisesta | Monikon elatiivi | puuroaamiaisista |
| Illatiivi | puuroaamiaiseen | Monikon illatiivi | puuroaamiaisiin |
| Adessiivi | puuroaamiaisella | Monikon adessiivi | puuroaamiaisilla |
| Ablatiivi | puuroaamiaiselta | Monikon ablatiivi | puuroaamiaisilta |
| Allatiivi | puuroaamiaiselle | Monikon allatiivi | puuroaamiaisille |
| Essiivi | puuroaamiaisena | Monikon essiivi | puuroaamiaisina |
| Translatiivi | puuroaamiaiseksi | Monikon translatiivi | puuroaamiaisiksi |
| Monikon instruktiivi | puuroaamiaisin | Abessiivi | puuroaamiaisetta |
| Monikon abessiivi | puuroaamiaisitta | Monikon akkusatiivi | puuroaamiaiset |