Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. puuroa muistuttava; puurolle ominainen

Taivutusmuodot

MonikkopuuromaisetMonikkopuuromaiseni
MonikkopuuromaisesiMonikkopuuromaisemme
MonikkopuuromaisenneMonikkopuuromaisensa
GenetiivipuuromaisenGenetiivipuuromaiseni
GenetiivipuuromaisesiGenetiivipuuromaisemme
GenetiivipuuromaisenneGenetiivipuuromaisensa
Monikon genetiivipuuromaistenMonikon genetiivipuuromaisien
Monikon genetiivipuuromaisteniMonikon genetiivipuuromaisieni
Monikon genetiivipuuromaistesiMonikon genetiivipuuromaisiesi
Monikon genetiivipuuromaistemmeMonikon genetiivipuuromaisiemme
Monikon genetiivipuuromaistenneMonikon genetiivipuuromaisienne
Monikon genetiivipuuromaistensaMonikon genetiivipuuromaisiensa
PartitiivipuuromaistaPartitiivipuuromaistani
PartitiivipuuromaistasiPartitiivipuuromaistamme
PartitiivipuuromaistannePartitiivipuuromaistaan
PartitiivipuuromaistansaMonikon partitiivipuuromaisia
Monikon partitiivipuuromaisianiMonikon partitiivipuuromaisiasi
Monikon partitiivipuuromaisiammeMonikon partitiivipuuromaisianne
Monikon partitiivipuuromaisiaanMonikon partitiivipuuromaisiansa
InessiivipuuromaisessaInessiivipuuromaisessani
InessiivipuuromaisessasiInessiivipuuromaisessamme
InessiivipuuromaisessanneInessiivipuuromaisessaan
InessiivipuuromaisessansaMonikon inessiivipuuromaisissa
Monikon inessiivipuuromaisissaniMonikon inessiivipuuromaisissasi
Monikon inessiivipuuromaisissammeMonikon inessiivipuuromaisissanne
Monikon inessiivipuuromaisissaanMonikon inessiivipuuromaisissansa
ElatiivipuuromaisestaElatiivipuuromaisestani
ElatiivipuuromaisestasiElatiivipuuromaisestamme
ElatiivipuuromaisestanneElatiivipuuromaisestaan
ElatiivipuuromaisestansaMonikon elatiivipuuromaisista
Monikon elatiivipuuromaisistaniMonikon elatiivipuuromaisistasi
Monikon elatiivipuuromaisistammeMonikon elatiivipuuromaisistanne
Monikon elatiivipuuromaisistaanMonikon elatiivipuuromaisistansa
IllatiivipuuromaiseenIllatiivipuuromaiseeni
IllatiivipuuromaiseesiIllatiivipuuromaiseemme
IllatiivipuuromaiseenneIllatiivipuuromaiseensa
Monikon illatiivipuuromaisiinMonikon illatiivipuuromaisiini
Monikon illatiivipuuromaisiisiMonikon illatiivipuuromaisiimme
Monikon illatiivipuuromaisiinneMonikon illatiivipuuromaisiinsa
AdessiivipuuromaisellaAdessiivipuuromaisellani
AdessiivipuuromaisellasiAdessiivipuuromaisellamme
AdessiivipuuromaisellanneAdessiivipuuromaisellaan
AdessiivipuuromaisellansaMonikon adessiivipuuromaisilla
Monikon adessiivipuuromaisillaniMonikon adessiivipuuromaisillasi
Monikon adessiivipuuromaisillammeMonikon adessiivipuuromaisillanne
Monikon adessiivipuuromaisillaanMonikon adessiivipuuromaisillansa
AblatiivipuuromaiseltaAblatiivipuuromaiseltani
AblatiivipuuromaiseltasiAblatiivipuuromaiseltamme
AblatiivipuuromaiseltanneAblatiivipuuromaiseltaan
AblatiivipuuromaiseltansaMonikon ablatiivipuuromaisilta
Monikon ablatiivipuuromaisiltaniMonikon ablatiivipuuromaisiltasi
Monikon ablatiivipuuromaisiltammeMonikon ablatiivipuuromaisiltanne
Monikon ablatiivipuuromaisiltaanMonikon ablatiivipuuromaisiltansa
AllatiivipuuromaiselleAllatiivipuuromaiselleni
AllatiivipuuromaisellesiAllatiivipuuromaisellemme
AllatiivipuuromaisellenneAllatiivipuuromaiselleen
AllatiivipuuromaisellensaMonikon allatiivipuuromaisille
Monikon allatiivipuuromaisilleniMonikon allatiivipuuromaisillesi
Monikon allatiivipuuromaisillemmeMonikon allatiivipuuromaisillenne
Monikon allatiivipuuromaisilleenMonikon allatiivipuuromaisillensa
EssiivipuuromaisenaEssiivipuuromaisenani
EssiivipuuromaisenasiEssiivipuuromaisenamme
EssiivipuuromaisenanneEssiivipuuromaisenaan
EssiivipuuromaisenansaMonikon essiivipuuromaisina
Monikon essiivipuuromaisinaniMonikon essiivipuuromaisinasi
Monikon essiivipuuromaisinammeMonikon essiivipuuromaisinanne
Monikon essiivipuuromaisinaanMonikon essiivipuuromaisinansa
TranslatiivipuuromaiseksiTranslatiivipuuromaisekseni
TranslatiivipuuromaiseksesiTranslatiivipuuromaiseksemme
TranslatiivipuuromaiseksenneTranslatiivipuuromaisekseen
TranslatiivipuuromaiseksensaMonikon translatiivipuuromaisiksi
Monikon translatiivipuuromaisikseniMonikon translatiivipuuromaisiksesi
Monikon translatiivipuuromaisiksemmeMonikon translatiivipuuromaisiksenne
Monikon translatiivipuuromaisikseenMonikon translatiivipuuromaisiksensa
Monikon instruktiivipuuromaisinAbessiivipuuromaisetta
AbessiivipuuromaisettaniAbessiivipuuromaisettasi
AbessiivipuuromaisettammeAbessiivipuuromaisettanne
AbessiivipuuromaisettaanAbessiivipuuromaisettansa
Monikon abessiivipuuromaisittaMonikon abessiivipuuromaisittani
Monikon abessiivipuuromaisittasiMonikon abessiivipuuromaisittamme
Monikon abessiivipuuromaisittanneMonikon abessiivipuuromaisittaan
Monikon abessiivipuuromaisittansaMonikon komitatiivipuuromaisine
Monikon komitatiivipuuromaisineniMonikon komitatiivipuuromaisinesi
Monikon komitatiivipuuromaisinemmeMonikon komitatiivipuuromaisinenne
Monikon komitatiivipuuromaisineenMonikon komitatiivipuuromaisinensa
Monikon akkusatiivipuuromaisetMonikon akkusatiivipuuromaiseni
Monikon akkusatiivipuuromaisesiMonikon akkusatiivipuuromaisemme
Monikon akkusatiivipuuromaisenneMonikon akkusatiivipuuromaisensa
AkkusatiivipuuromaiseniAkkusatiivipuuromaisesi
AkkusatiivipuuromaisemmeAkkusatiivipuuromaisenne
Akkusatiivipuuromaisensa